Rádi byste bleskurychle osvěžili svůj domov a výměna polštářků je vám málo? Nechcete malovat, tapetovat, ani věšet dekorace. Instantní řešení pro prostor, který se za poslední dva roky stal domovem i kanceláří, je nové ambientní osvětlení.

Malé lampičky umí velká kouzla. Zejména když jich v různých koutech rozsvítíte víc. Oblíbené severské značky hlásí tyto novinky, často bezdrátové a lehce přenosné.


Bankéřská lampička z historické knihovny

Přenosná lampička Caret od &Tradition je praktický mediátor na rozpité hranici mezi prací a domovem. Rozumí si s oběma prostředími a silueta jeho stínidla vychází z tradiční „bankéřské lampičky“, které se stále dají najít v historických knihovnách.

Její tělo je vyrobené z lakované oceli a vyznačuje se zaoblenou základnou a dlouhou horní částí ve tvaru pyramidy, která vyzařuje měkké, rozptýlené světlo. Lampa se prodává ve dvou moderních barvách: tmavě burgundské a jemně šedé. Navrhl ji designér Matteo Fogale.

„Lampičku jsem pojmenoval podle korekturní značky používané k označení dodatečného vkládání textu. Miluji myšlenku, že přesně k tomu má tato přenosná lampa sloužit – přidat ji na poličku mezi knihy nebo ji posadit na stůl mezi lidi,“ říká.


Probuďte své vnitřní dítě

Lampička Stair od Oblure má pevnou, stupňovitou ocelovou základnu s kulovým světlem upevněným nahoře, které jakoby balancuje na hraně a je navržené tak, aby vyvolalo zvědavost a probudilo naše vnitřní dítě.

Design od švédských Notchi Architects odráží balanc mezi hravostí a vážností. Lampa připomíná stavebnice, s nimiž jsme si hráli my i naši rodiče, a které nikdy nezestárnou. Lampička může sloužit jako zarážka na knihy, stejně dobře funguje, když je umístěná na stole, nočním stolku nebo v dětském pokoji.

Obsahuje dva USB-C porty integrované v základně, takže ji lze použít k diskrétnímu nabíjení telefonů nebo jiných přístrojů. K dispozici ve čtyřech barvách – béžové, černé, červené nebo žluté.


Mikulášovy patálie

Verzatilní stolní lampa w103 Sempé od Wastberg dostala jméno po své autorce, francouzské designérce Inze Sempé. Je to dcera slavného ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, který ilustroval obálky časopisu New Yorker nebo dětské knížky o Mikulášovi.

Minimalistické svítidlo je vyrobené z kovu a svou formu si vypůjčilo od připínacího kolíku a možná trochu méně zjevně od tradičního osvětlení obráběcích strojů, které se používá v kovoprůmyslu.

Svítidlo tvoří zakřivené stínidlo z hliníku a kovové rameno, které je štíhlejší a lze ho upravit tak, aby vyhovovalo prostoru a účelu. Robustní základnu zdobí klín. Vyrábí se také verze svítidla pro montáž na svorku.


Holistický zážitek

Za podobou závěsných i stolních svítidel Campa od Bolia stojí dánské Spant Studio. Motivací bylo vytvořit jednoduchý design z mála komponentů, který by přesto upoutal pozornost. Stínidlo je vyrobené z poloprůhledného opálového skla, které vytváří uklidňující atmosféru a dekorují ho drážky na boku.

„Prostory, které nás obklopují, mají velký vliv na kvalitu našeho života. Proto zasvěcujeme svůj profesní život přispívání k dědictví skandinávské architektuře a designu – umění navrhovat holistické a pohlcující zážitky. Chceme přispět něčím krásným a smysluplným. Není to křížová výprava, ale pobídka,“ zdůrazňují svoji filozofii Troels Thorbjørnson a Kasper Baarup Holmboe.


Průmyslové art deco

Nadčasová Tiny Lamp od Ferm Living funguje v každém interiéru. Díky malým rozměrům ji lze bez námahy umístit na stoly, police nebo do jiných koutů vašeho domova. Inspirovaná je průmyslovým art deco stylem.

Praktická naklápěcí hlava vám umožní namířit světlo, kam potřebujete, třeba vytvořit nepřímé světlo odrazem od stěny a přizpůsobit tím atmosféru v místnosti. V katalogu se objevuje v ocelové a mosazné úpravě.


Německá inovace

Stolní lampa Kaiser idell od Fritz Hansen patří mezi nejznámější příklady Bauhaus designu. Ve 30. letech ji navrhl Christian Dell, německý stříbrotepec a učitel průmyslového designu, který v té době na škole působil jako mistr kovodílny.

Inovativní asymetrické stínidlo a možnost otáčení o 15 stupňů do obou stran, které dovoluje patentovaný otočný kloub, dělají ze stolní lampy Kaiser idell všestranného společníka. Původně měla jen výrobní číslo 6556-T, až když se její výroby ujala dánská společnost Fritz Hansen, dostala nové jméno. Kaiser odkazuje na jméno původního výrobce a výraz idell je spojením slov idea a jeho příjmení Dell.

Novinkou tohoto roku je, že se dočkala moderního šedého laku, navíc ještě matného, takže působí velice decentně, a ne tak tvrdě a „kancelářsky” jako originální verze v lesklé černé.


Variace na japonský lampion

Vezměte archetypální tvar lucerny s dejte ho do ruky interiérovým designérům ze Space Copenhagen od Gubi. Jak to dopadne? Sochařsky ho protáhnou, zjednoduší, zkombinují s referencemi na japonské papírové lampiony a kolekce stolních a stojacích lamp Unbound je na světě.

Signe Bindslev Henriksen a Peter Bundgaard Rützou mají rádi protiklady, což dokazuje kontrast odlehčeně působícího stínidla, které je nasazené na pohyblivém rameni, a těžké základny ze šedého mramoru.

„Je osvobozující vzít sochařskou hodnotu vážně a pochopit, že světlo nemusí řešit jen praktické potřeby, ale také jen výhradně navozovat pocit míru a harmonie, potřebný pro dokonale vyvážený prostor,“ vysvětlují. Tím, že stínidlo může rotovat a ze základny se vyosit do prostoru, k návrhu přidali poetický význam a prvek živého pohybu. Lampa je k dispozici ve třech velikostech. 


Mongolský stan

Přenosná lampa Pao Portable od Hay vyvinutá známým japonským designérem Naotem Fukasawou, našla svůj předobraz v atmosférické záři mongolských kupolovitých Pao stanů, kterou vydávají za temné noci.

Základna i stínidlo lampy jsou vyrobené z odolného polykarbonátu s hladkým, vysoce lesklým povrchem, takže vypadají jako ze skla. Světelný zdroj lampy je ukrytý uvnitř stínidla za polykarbonátovým difuzorem, který zajišťuje, že světlo vycházející z lampičky je teplé, rozptýlené a jemné intenzity.

Tím, že je lampa Pao nabíjecí a bezdrátová, umožňuje ji přemístit do různých místností v domě nebo vzít do zahrady a jiných venkovních prostor. Lampa je dostupná v různých barevných variantách.


Jako olejová lampa

Stolní lampa Ghost od Woud je moderní interpretací starožitných přenosných olejových lamp. Tenká kovová tyč se klene nad stínidlem a funguje jako rukojeť pro přenášení. Iluze bílé látky přehozené přes zdroj světla je dosaženo použitím průsvitného opálového skla s jemným vzorem vertikálních drážek, které se směrem nahoru postupně vytrácejí.

Lampu navrhl talentovaný německý designér Andreas Kowalewski, původním vzděláním tesař, který ale zběhl k produktovému designu. Dánská značka na začátku roku oznámila, že naskladnila už i větší podlahovou velikost.


Divoká ikona 

Nakonec jsme si schovali ještě jednu ikonu z divokých 70. let. Jmenuje se Panthella, je dílem Vernera Pantona a Louis Poulsen ji vyrábí už půlstoletí. Jako oslava výročí byla loni představena její zmenšená verze Panthella Portable Metal.

Stínidlo i trumpetový dřík jsou vyrobené z kovu, aby poskytovaly trochu jiný světelný zážitek ve srovnání s originální předchůdkyní, která má průsvitné stínidlo z akrylátu. Světlo dopadá jen dolů pod lampu a vytváří soustředěnější dojem. Dodává se v kovových povrchových úpravách s práškovým nástřikem v bílé, černé, oranžové nebo světle růžové barvě. Nabíjí se přes USB port a má tři možnosti stmívání.