Je několik způsobů, jak se vyrovnat s nepříliš optimistickou realitou těchto dnů. Kromě dobrého jídla, čtení knih nebo konání dobrých skutků aspoň ve virtuální podobě pomáhá takzvaná retail therapy.

Anglický termín vystihuje tento proces dokonale: pořízením něčeho nového zapomeneme aspoň na chvíli na své starosti. Podle psychoanalytických teorií tím chceme vytlačit myšlenky na smrt, podle těch antikonzumních se dostáváme do spirály neustálé spotřeby.

Jenže pravda je někde uprostřed – je poměrně logické, že když celé dny sedíme doma, máme potřebu náš příbytek nějak vylepšit a proměnit. Nákupy oblečení nefungují, chuť vypadat dobře pro sebe či pro další členy domácnosti není stimulující donekonečna.

Takže teď je přesně ten moment, kdy si nejen (opět) vytřídíte oblečení nebo přeorganizujete knihovnu, ale také si dopřejete designová potěšení, co pozdvihnou pomyslný pustý ostrov samoizolace.

Zde je šest předmětů od českých tvůrců, které zkrášlí váš interiér i pozdvihnou ducha.

Svítidlo Bomma Blimp

Foto archiv Bomma

Tvůrci o něm říkají, že je křišťálovým oblakem. Je také největším svítidlem, které dokáží mistři skláři vytvořit z designového užitého křišťálu.

Obraz od Antonie Stanové

Foto Zdeněk Porcal

Studentka UMPRUM je už nyní vnímána jako velká naděje českého malířství. Její tvorba je jemná, uklidňující, trochu melancholická, ale zároveň v sobě skrývá expresivitu i barokní křivky.

Váza od Dominiky Petrtýlové

Foto archiv Dominiky Petrtýlové

O mladé české sklářce ještě hodně uslyšíme. Zatím vystavovala nejen na Designbloku, ale také na londýnském či milánském design weeku. Původně chtěla Dominika Petrtýlová studovat klasickou malbu, ale místo toho se stala výtečnou sklářkou. Nicméně její vázy výtvarná plátna připomínají a budou v každém interiéru působit jako jedinečný artefakt.

Pléd od Široko

Foto archiv Široko

Veronika Bratychová se před třemi lety umístila v žebříčku Forbes 30 pod 30. Se svou značkou Široko tvoří autorské hrací deky, které jsou plné ilustrací i poezie. Ačkoli jsou primárně určené dětem, zamilovat se do nich stihlo i dospělé publikum.

Vonné tyčinky od Pigmentarium

Foto Pigmentarium

Jeden z prvních českých niche parfémových domů stvořil opravdu luxusní vonné tyčinky. Jsou nejen esteticky a smyslově vytříbené (voní například po perské zahradě v Kášánu nebo jako noc v Jerichu), ale vznikly s představou, že umožní mysli cestovat i v okamžicích, kdy tělo musí zůstat doma.

Svíčka od St. Territory

Foto St. Territory

Bývalá módní redaktorka, která si otevřela originální domácí kadeřnictví, vyrábí svíčky ze 100procentního sójového vosku v ekologickém skle. Mají podtitul Be Nice To People, což je přesně to, co teď všichni potřebujeme.