skip to main content
Nemovitosti

Budou mít developeři volnou ruku? Nový stavební zákon prolomí část stavebních uzávěr

Jenže právě pro velká rozvojová území, o jejichž budoucí podobě se města a developeři snaží několik let dohodnout, platí stavební uzávěry už více než patnáct let. Například na žižkovském nákladovém nádraží začala stavební uzávěra platit v roce 2006.

Své projekty na Žižkově připravují miliardáři Dušan Kunovský a Luděk Sekyra. Jak Central Group, tak Sekyra Group v současné době čekají právě na to, až bude z území stavební uzávěra sejmuta. Central Group má ovšem pro část svého projektu Parkové čtvrti z uzávěry výjimku a stavět už začal.

Reklama

Podle výkonného ředitele Sekyra Group Leoše Anderleho rušení stavebních uzávěr na projekty společnosti dopady mít nebude.

„Chápu, že v kontextu města, kde stavební uzávěry dávají městu záruku, že území nebude zastavěno nekoncepčně, to problém může být a je třeba hledat legislativní nástroj, který městu zajistí obdobný komfort. Na druhé straně to vytváří velký tlak na to, hledat aktivně v území shodu, což pro urbanizaci území špatné není,“ uvádí Anderle.

Stavební uzávěra je také na velkém rozvojovém území Bubny-Zátory v Praze 7, kde má v budoucnu vzniknout nová čtvrť pro pětadvacet tisíc lidí. Platí od roku 1999. Sama Praha ji plánovala zrušit už v letošním roce na základě územní studie, ke které se od června do září může vyjadřovat veřejnost. Podle nového stavebního zákona však přestane platit ještě předtím.

Reklama

Podle Hlaváčka Praze nezbyde nic jiného než stavební uzávěry vyhlásit znovu, což nakonec může proces ještě zdržet. „My uzávěry nechceme, ale chceme koordinovaný rozvoj. Tím pádem tam, kde to bude důvodné, budeme muset uzávěry vyhlásit znova,“ dodává náměstek.

U ostatních stavebních uzávěr, tedy mladších patnácti let, má mít samospráva možnost do dvou let věc přezkoumat a rozhodnout o tom, jestli má uzávěra platit dál, nebo ne.

Města a obce v čele s Prahou kritizují nový stavební zákon dlouhodobě. Praze vadí například to, že mají samosprávy v územním plánování velmi omezená práva, a jsou tak jen pozorovatelem svého rozvoje, nikoli jeho aktérem.

Magistrátu se však podařilo prosadit například to, aby Praze zůstaly zachovány Pražské stavební předpisy, což jsou specifické normy a nařízení, podle kterých se řídí podoba výstavby v metropoli. Umožňují například to, aby se na pražských brownfieldech mohly stavět klasické městské bloky ve stylu Vinohrad.

Předchozí stránka

Reklama
Reklama