Sněmovna v úterý definitivně schválila hojně diskutovanou novelu stavebního zákona. Je to dobře, nebo špatně? A komu tím poslanci z řad ANO, SPD a KSČM, kteří přehlasovali senátní veto, prospějí?

Zřejmé je – a nejspíš to nikoho nepřekvapí –, že ani tato legislativní změna neprobudila u českých zákonodárců soudržnost. A nejen u nich.

Zatímco ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž resort za zákonem stojí, si od zákona slibuje jednodušší a rychlejší řízení (což kvitují také developeři), obce se obávají, že ztratí kontrolu nad tím, co na jejich území vznikne.

Co tedy konkrétně novela, která rozdmýchala vášně, změní?

Superúřad

Stavební agendu už nebudou mít na starosti obce ani kraje, ale nová soustava orgánů, na jejímž vrcholu bude Nejvyšší stavební úřad s celostátní působností. Záměrem ministerstva je občanům usnadnit komunikaci, aby veškeré záležitosti řešili pouze s jediným úřadem.

Zmizet by tím prý měly i hrozby podjatosti úředníků, kteří často nerozhodují nezávisle na zájmech obce či kraje.

Povolovací proces

Průměrná doba stavebního řízení v Česku se pohybuje kolem pěti a půl roku, v Praze dokonce přesahuje sedm let. To především kvůli mnohdy komplikovaným povolovacím procesům. Novela by měla tuto délku zkrátit.

Úřad bude muset stavební povolení vydat do třiceti dnů od zahájení řízení u jednoduchých staveb (rodinných domů), respektive do šedesáti dnů u ostatních staveb. Ba co víc, bude muset tyto lhůty dodržet. Pokud se nevyjádří, bude to vnímáno jako souhlasné stanovisko.

Jedno razítko

Kladné rozhodnutí v povolovacím procesu bude znamenat, že žadatel může začít stavět. Nebude už muset obíhat více institucí a sbírat desítky až stovky schvalovacích razítek – s výjimkou potvrzení od hasičů a památkářů, kteří nadále zůstávají mimo řízení.

V případě odvolání rovněž nenastane situace, že by si úřady věc mezi sebou neustále přehazovaly, neboť vše bude řešit jeden orgán.

Ceny nemovitostí

I když lze předpokládat, že nových bytů a domů by do budoucna mohlo vznikat více, na jejich ceny to nejspíš nebude mít zásadní vliv. Jednak se nabídka nezvýší okamžitě, ale až za několik let, jednak velká část poptávky stále nebyla uspokojena.

Digitalizace

Od léta 2023 by také mělo být standardem vyřízení stavebního povolení z gauče – nebo to alespoň předpovídá ministryně Dostálová. Součástí novely je totiž vznik online systému o dvou základních evidencích: stavebních postupů a elektronických dokumentů.

To zjednodušeně znamená, že celý schvalovací proces by měl být pro žadatele transparentnější a příjemnější. Pro nahlédnutí do potřebných dokumentů už nebude muset nosit papírový spis, všechny by měly být k dispozici po pár klicích, stejně tak komunikace s úřadem.