Po pandemií vynucené pauze se 28. srpna uprostřed nevadské pouště opět sejdou nadšenci do techniky, přestavěných aut, hudby a ohně. Populární festival Burning Man je zpět a slibuje velkolepou show.

Pálení velkých soch je v oblasti známé jako Black Rock tradicí už od roku 1986, kdy Larry Harvey zažehl první z nich, aby symbolicky spálil mosty za svým nepodařeným vztahem. Letos festival počítá s osmdesáti tisíci diváky a samozřejmě také s přehlídkou těch nejrozporuplnějších předělaných automobilů, kterých má být víc než kdy jindy.

Pohled z ptačí perspektivy na město festivalu Burning Man | Foto: Scott London

Burning Man má pro mutantská auta přísné předpisy. Podle nich se musí jednat o jedinečný motorizovaný výtvor, který buď vykazuje malou nebo žádnou podobnost se svou původní podobou a také s jakýmkoli standardním pouličním vozidlem. Měl by být zkrátka dokonale vytržen z kontextu svého běžného prostředí. Proto se nedivte, když kolem vás na festivalu projede vesmírná loď nebo pojízdný drak.

Letos bylo přijato 829 přihlášek účastnických aut, což je oproti předchozím ročníkům obrovský nárůst. Bude tedy na co se dívat. Někteří umělci se se svými výtvory jezdí do nevadské pouště předvádět již od začátku festivalu, pro jiné to bude premiéra.

„Poté, co jsme kvůli pandemii seděli několik let stranou, nahromadila se v komunitě spousta tvůrčí energie. Většinu z nás prostě už nedočkavostí svrbí kůže. To se odráží v množství nových projektů, na kterých se průběžně pracuje,“ říká Scott London, jeden z fotografů festivalu.

Jedním z favoritů předchozích ročníků je obrovská hořící chobotnice s názvem El Pulpo Mecanico. | Foto: Scott London

Poslední dva roky v dílně strávili třeba dlouholetí účastníci festivalu Kevin Bracken a Marie Poliaková. „Všichni jsme byli uvězněni opatřeními, která nám pozastavila noční život, zábavu i umění, vše co je pro nás drahé. Naše letošní dílo proto představuje znovuzrození po katastrofách, které nám vzaly často i živobytí. Představa fénixe nás vybízí k probuzení, ke tvorbě svých snů o umění,“ popisují oba umělci.

Metafénix je debutantem letošního ročníku. | Foto: Metaverse

Právě snění je tématem letošního ročníku. Nechtěná pauza dovolila účastníkům zaměřit se na svá díla a ladit detaily. Ať už si o Burning Manovi myslíte cokoli, musíte přiznat, že zdejší vozidla mají zkrátka něco do sebe. Podívejte se s námi na ta nejlepší díla z předchozích ročníků.