Je kolébkou západní civilizace, zrodila se tu demokracie i filozofie, začaly se zde psát dějiny olympijských her. Kromě historického dědictví a množství památek ale láká i na pláže a divokou přírodu. Z východu ho omývá Egejské, ze západu Jónské a z jihu Libyjské moře. Osmdesát procent země tvoří hory a kopce, jejichž dominantou je Olymp. Vítejte v Řecku.

I když mořem a nádhernou přírodou může lehce konkurovat Chorvatsku či Španělsku, v případě zájmu o nemovitosti z řad Čechů zatím Řecko za těmito destinacemi pokulhává. „Trh s realitami v Řecku je z pohledu českých investorů doplňkový. Jde spíše o jednotky klientů, kteří mají k této zemi osobní vztah,“ upozorňuje Jan Rejcha z realitní kanceláře Rellox.

Cenově je přitom Řecko neméně lákavé. Vilku blízko u moře tu získáte levněji než byt v Praze – třeba dům o velikosti 116 metrů čtverečních se zahradou a výhledem na moře je v nabídce realitní kanceláře za 166 tisíc euro. Za takovou částku je možné koupit garsonku na pražském sídlišti nebo nový byt 2+kk v centru Liberce.  

Ceny se v řeckých destinacích pohybují od dvou tisíc euro za metr čtvereční u apartmánů vzdálených více než kilometr od moře. Ty, z nichž je to na pláž blíž, stojí až pět tisíc euro. Podobná nabídka je i u domů.

“Za metr čtvereční malého domku vzdáleného dva až tři kilometry od moře zaplatí zájemce dva tisíce euro, v nové vile tři sta metrů od moře o tisíc euro za metr čtvereční více,” říká Martin Pinl, jednatel pražské realitní kanceláře Alexandria Real. Ty exkluzivnější vily už se pohybují v řádech několika milionů euro.

Když už se Češi pro koupi nemovitosti v Řecku rozhodnou, nejčastěji vybírají z nabídky poloostrova Chalkidiki nebo na Krétě. Prvně jmenovaný je dostupný autem, a tak ho vyhledává ta část zájemců, která nemá příliš v oblibě létání.

Vila na poloostrově Kassandreia, 100 m2 – 250 tisíc euro | Foto Alexandria Real

Tvar poloostrova připomíná ruku se třemi prsty, ty mají i svá jména: Pallené, Sithonia a Athos. “Nejkrásnější lokalitou je Sithonia, je tady absolutní klid a nádherné moře,” dodává Pinl. 

Kréta zase láká hlavně díky svému severnímu pobřeží a také skutečností, že je zde nejdelší letní sezona. Je nejjižněji položeným ostrovem Řecka, má dvě letiště a skvělou infrastrukturu. Nejžádanější lokalitou je okolí romantického města Chania nazývaného také Benátkami východu a Kráskou západu.

Obecně platí, že čím blíže k moři, tím lépe. „Češi jsou na první linii u moře obecně velmi zatíženi,“ poznamenává Rejcha.

Apartmán u moře, 122 m2 – Kréta, 320 tisíc euro | Foto Rellox

Podle Martina Pinla mají Češi zájem hlavně o domy nebo vily a jen asi třetina chce bydlet v apartmánech. Společné mají to, že nemovitost chtějí koupit kvůli rekreaci – nikdo nechce peníze investovat do nemovitosti ve velkých městech jako jsou Athény nebo Soluň.

„Ty, kteří u nás nemovitosti poptávají, lze rozdělit do tří skupin. Největší část chce byt nebo dům pro sebe a své nejbližší, další to berou čistě jako investici s tím, že nemovitost koupí a pak ji dále pronajímají, a zbytek kombinuje obě varianty,“ přibližuje jednatel realitní společnosti.

Vila s bazénem, 500 m2 – Kréta, 3 000 0000 euro | Foto Alexandria Real

Pokud se zákazník rozhodne nemovitost v Řecku koupit, je potřeba počítat s tříprocentní daní z převodu a notářskými poplatky ve výši zhruba dvou procent z ceny uvedené v kupní smlouvě. K tomu je nutné ještě připočíst až dvouprocentní poplatek za právní služby. 

Kupující obvykle sepisuje smlouvu o smlouvě budoucí a na účet prodávajícího uhradí nevratnou zálohu ve výši deseti procent z kupní ceny. Vše pod dozorem notáře. 

Užít si slunce i dobrého jídla, na to se teď snaží nalákat turisty i malý ostrov Antikythéra, který má rozlohu kolem dvaceti kilometrů čtverečních a leží mezi Středozemním a Krétským mořem. Podle deníku Los Angeles Times tamní samospráva chce, aby se do země přistěhovalo více mladých rodin.

Za to nabízí bydlení, půdu a příspěvek ve výši pět set euro měsíčně na další tři roky od místní pravoslavné církve. Cíl je jasný: stimulovat tamní ekomomiku a přinést ostrovu nový život. Dnes má přes dvacet obyvatel, ti noví ale musejí počítat s tím, že na Antikythéře žijí lidé prakticky z toho, co si vypěstují nebo naloví.

Nejsou tu obchody s potravinami, ani čerpací stanice. Ostrov má ale svůj vlastní zdroj vody a autonomní elektrárnu, a také krásné tyrkysové pláže a ptačí rezervaci.