skip to main content
Nemovitosti

Vila s bazénem za cenu 2+1 v Praze. Albánie je trendy místo investorů

Albánie je země, která je opředená mnoha tajemstvími, ale i legendami. Země, která na jedné straně získává na turistrické atraktivitě, na druhé straně o ní stále mnoho lidí má představy jako o mafiánském místu, kde na každého čelí nástrahy na každém kroku..

Tím, čím byla Albánie společně s celým Balkánským poloostrovem v divokých devadesátkách, je dnes už ale minulostí. Země je bezpečná, pomalu směřuje do Evropské unie a zažívá ekonomický boom.

Ten je teprve na samotném začátku, proto v této době nabízí zajímavé investiční příležitosti zejména pokud jde o oblast nemovitostí. Rozhodně větší, než je tomu v rozvinutých západních ekonomikách.

“Z mého pohledu jsou Albánci mnohem lepší lidé než v celé západní Evropě. A to z pohledu morálních hodnot, vztahů k rodině, zodpovědnosti a podobně,” říká v jednom z hotelových komplexů nedaleko hlavní turistické promenády albánské Drače Daniel Mikulka.

Daniel Mikulka, majitel MyAlbania.cz na promenádě v Drači.

Toho při první návštěvě před dvěma lety Albánie okouzlila natolik, že si v ní hned pořídil apartmán. A protože se po apartmánu ptali i další jeho známí, rozjel pod křídly jeho Succesful Investments projekt MyAlbania, která prodej nemovitostí v Albánii zajišťuje.

“Koronavirus vše brutálním způsobem akceleroval. Od začátku května se nemůžeme zastavit,” popisuje letošní první ostrou sezónu prodejů, v které realizoval už kolem 50 transakcí.

Apartmány mohou sloužit jako letní sídlo nebo jako investiční aktivum, které budete pronajímat nejen čím dál většímu počtu Čechů, kteří Albánii začínají objevovat. 

Reklama

Země s dvouhlavým orlem jako národním symbolem je zatím jen pomalu objevovaná, naskýtá mnoho malebných pláží až po velké písečné promenády, které se táhnou v délce 360 kilometrů. Tato balkánská riviéra si přitom nic nezapře například s francouzským Azurovým pobřežím.

Do země se dostanete i letecky do hlavního města Tirana, do provozu provozu pro civilní obyvatelstvo letos v dubnu přešlo i bývalé vojenské letiště v Kukes na severu Albánie.

Země pak láká na příznivé ceny. Obecně je cenová hladina v Albánii o 20 až 40 procent níže než v Česku. U nemovitostí je to podobné.

Kde:

Albánie je rozmanitá z pohledu přírodních scenérií a to se odráží i v atraktivitě jednotlivých oblastí. Pokud vynecháme hory a vnitrozemské národní parky jako Thethi nebo Valbona, které rozhodně stojí za návštěvu, pobřeží roztahující se v délce 360 kilometrů můžeme rozdělit na dvě části. 

Jižní polovina rozléhající se od letovisek Himare po Ksamil je charakteristická členitým pobřežím “řeckého” typu. Není divu, Korfu je odsud na dohled a od Ksamilu děleno jen dvoukilometrovou úžinou.

Tato část nabízí oblázkové pláže, malebné zátočiny a tyrkysově průzračné moře, které je ovšem často obklopeno prudšími svahy.

Pobřeží charakteristické pro jih Albánie.

Od Himare na sever se ovšem pobřeží postupně mění a je charakteristické mnohdy i několik kilometrů dlouhými písečnými plážemi “italského” typu často s mělkým mořem. V této oblasti se nachází letoviska jako Orikum, Vlore nebo Drač v samé těsnosti albánské metropole Tirany, která je ovšem ve vnitrozemí. 

Z pohledu dovolené to mnohé láká spíše na jih, z pohledu pořízení nemovitosti a budoucího výnosu by ale situace měla být spíše opačná. Jih už totiž mnohé investory přitáhl a nabídka volných nemovitostí je zde už nižší a ceny vyšší, budoucí výnos tak nebude tak vysoký.

“Když na vše koukáte z hlediska ekonomiky, nárůstu ceny nemovitostí a všeho ostatního, tak v tom okamžiku skončíte v Drači. Není to tu nejhezčí, ale dává to tu největší smysl,” říká Mikulka a dodává.

Na severu země naleznete spíše široké písečné pláže. Jako zde s promenádou v Drači. | Foto MyAlbania.cz

“U investičních apartmánů bude růst ceny výrazně vyšší. Jde o apartmány, které jsou blíže k centru, k přístavu, nejsou v nových domech, ale ve starších. Po následné rekonstrukci to jsou apartmány s největším potenciálem nárůstu ceny.”

V Drači se rozběhl jeden z největších investičních projektů balkánského poloostrova poslední doby. Dubajský developer zde zahájil rezidenční výstavbu za dvě miliardy eur na místě současného přístavu poblíž samotného centra města.

A na místě přístavu vlastně vyroste zbrusu nové centrum, přičemž nový přístav se přesune 15 kilometrů nad Drač. Hotovo by mělo být za pět let.

Reklama

Za kolik:

A teď pár čísel. Albánská ekonomika sice patří k nejchudším v Evropě, v posledních letech je ale na vzestupu. A to platí i v případě cen nemovitostí.

Hodnota nemovitostí v Albánii roste každým rokem o 10 až 20 procent a dalších pět let by se na tom nic nemělo měnit. Za pět let tedy bude mít vaše aktivum v podobě apartmánu či vily v  optimistickém scénáři dvojnásobnou hodnotu.

V Albánii se ceny za plně vybavený luxusnější apartmán 2+kk s výhledem na moře pohybují kolem 1500 eur (v přepočtu zhruba 38 tisíc korun) za metr čtvereční. U hůře situovaných apartmánů cena klesá k 1000 eur za metr čtvereční.

Z toho plyne, že za luxusnější apartmán o rozloze 60 metrů čtverečních s výhledem na moře zaplatíte kolem dvou milionů korun. A bude plně vybavený.

Své si ale najdou i milovníci opravdového luxusu, kteří by jako své letní sídlo ocenili například moderní vily hned na útesu nad mořem.

Do 100 tisíc eur

Do 500 tisíc eur

Nad 1 milion eur

Na co si dát pozor:

I když je Albánie z našeho pohledu třetí zemí stojící mimo Evropskou unii, dělá vše proto, aby do ní jednou vstoupila. A proto už nyní implementuje některé legislativní normy.

“Začali přebírat legislativu EU a v některých věcech jsou papežštější než papež,” poznamenává Mikulka i s tím, že Albánie už například přijala zákon o ochraně zahraničních investic.

Přesto je tamní trh stále dost specifický. Albánci stále vyznávají zvykové právo, které se odráží i v administrativě. V některých věcech jako je například katastrální rejstřík je mnohdy i úřednický nepořádek. Albánci oficiality totiž příliš neřeší, ten kdo má klíče k nemovitosti je obecně považován za jejího vlastníka.

Je proto důležité důsledně dbát na oficiální smlouvy i razítka a ideálně si prověřit i minulé smlouvy spjaté s vlastnictvím nemovitosti, aby vás v budoucnu nečekalo nemilé překvapení v podobě toho, že si někdo vzpomene na svá práva či podíly.

Předplatné Forbesu

Bariérou je i samotný jazyk a smlouvy připravovaném v něm. Je tedy lepší v tomto prostředí nejednat na vlastní pěst a nechat si poradit od třetích stran, které se v tamním úředním prostředí orientují. V tomto případě všechny oficiality zaberou zhruba tři měsíce, lidé neznalí prostředí si ale mohou na vlastnictví nemovitosti počkat i roky.

Postup:

V Albánii je nejlepší nemovitost financovat vlastními prostředky nebo částí hypotéky, kterou máte v Česku na svou nemovitost. Při nízkých albánských cenách to dává stále smysl. Využívat bankovní služby albánských institucí není výhodné vzhledem k vyšším hypotečním sazbám přesahujícím mnohdy i sedm procent. 

Peníze uložíte do notářské úschovy a pak už jen řešíte nebo v případě pomoci od třetí strany si necháte řešit papírování, které v případě hladkého průběhu bude trvat zmiňovaný čtvrt rok.

Není potřeba mít účet v albánské bance jako tomu bývá v jiných zemích.

Daně a poplatky:

Pokud se stanete vlastníkem nemovitosti, máte automatický nárok na přechodný pobyt v Albánii.

Daň z převodu nemovitosti se neplatí. Platí se ale daň ze zisku, která jde za prodávajícím. „Platí se 15% daň ze zisku. Nezáleží na době jakou vlastnil nemovitost. I po 10 až 15 letech zaplatíte patnáct procent ze zisku, který jste prodejem získal,“ upřesňuje Mikulka.

Daň z nemovitosti se v Albánii též neplatí, v podstatě ji nahrazuje poplatek za stočné a elektřinu, odvoz odpadků a i poplatek městu, což dohromady vyjde na několik eur měsíčně.

Reklama
Reklama