Albánie je země, která je opředená mnoha tajemstvími, ale i legendami. Země, která na jedné straně získává na turistrické atraktivitě, na druhé straně o ní stále mnoho lidí má představy jako o mafiánském místu, kde na každého čelí nástrahy na každém kroku..

Tím, čím byla Albánie společně s celým Balkánským poloostrovem v divokých devadesátkách, je dnes už ale minulostí. Země je bezpečná, pomalu směřuje do Evropské unie a zažívá ekonomický boom.

Ten je teprve na samotném začátku, proto v této době nabízí zajímavé investiční příležitosti zejména pokud jde o oblast nemovitostí. Rozhodně větší, než je tomu v rozvinutých západních ekonomikách.

“Z mého pohledu jsou Albánci mnohem lepší lidé než v celé západní Evropě. A to z pohledu morálních hodnot, vztahů k rodině, zodpovědnosti a podobně,” říká v jednom z hotelových komplexů nedaleko hlavní turistické promenády albánské Drače Daniel Mikulka.

Daniel Mikulka, majitel MyAlbania.cz na promenádě v Drači.

Toho při první návštěvě před dvěma lety Albánie okouzlila natolik, že si v ní hned pořídil apartmán. A protože se po apartmánu ptali i další jeho známí, rozjel pod křídly jeho Succesful Investments projekt MyAlbania, která prodej nemovitostí v Albánii zajišťuje.

“Koronavirus vše brutálním způsobem akceleroval. Od začátku května se nemůžeme zastavit,” popisuje letošní první ostrou sezónu prodejů, v které realizoval už kolem 50 transakcí.

Apartmány mohou sloužit jako letní sídlo nebo jako investiční aktivum, které budete pronajímat nejen čím dál většímu počtu Čechů, kteří Albánii začínají objevovat. 

Země s dvouhlavým orlem jako národním symbolem je zatím jen pomalu objevovaná, naskýtá mnoho malebných pláží až po velké písečné promenády, které se táhnou v délce 360 kilometrů. Tato balkánská riviéra si přitom nic nezapře například s francouzským Azurovým pobřežím.

Do země se dostanete i letecky do hlavního města Tirana, do provozu pro civilní obyvatelstvo letos v dubnu přešlo i bývalé vojenské letiště v Kukes na severu Albánie.

Země pak láká na příznivé ceny. Obecně je cenová hladina v Albánii o 20 až 40 procent níže než v Česku. U nemovitostí je to podobné.

Kde:

Albánie je rozmanitá z pohledu přírodních scenérií a to se odráží i v atraktivitě jednotlivých oblastí. Pokud vynecháme hory a vnitrozemské národní parky jako Thethi nebo Valbona, které rozhodně stojí za návštěvu, pobřeží roztahující se v délce 360 kilometrů můžeme rozdělit na dvě části. 

Jižní polovina rozléhající se od letovisek Himare po Ksamil je charakteristická členitým pobřežím “řeckého” typu. Není divu, Korfu je odsud na dohled a od Ksamilu děleno jen dvoukilometrovou úžinou.

Tato část nabízí oblázkové pláže, malebné zátočiny a tyrkysově průzračné moře, které je ovšem často obklopeno prudšími svahy.

Pobřeží charakteristické pro jih Albánie.

Od Himare na sever se ovšem pobřeží postupně mění a je charakteristické mnohdy i několik kilometrů dlouhými písečnými plážemi “italského” typu často s mělkým mořem. V této oblasti se nachází letoviska jako Orikum, Vlore nebo Drač v samé těsnosti albánské metropole Tirany, která je ovšem ve vnitrozemí. 

Z pohledu dovolené to mnohé láká spíše na jih, z pohledu pořízení nemovitosti a budoucího výnosu by ale situace měla být spíše opačná. Jih už totiž mnohé investory přitáhl a nabídka volných nemovitostí je zde už nižší a ceny vyšší, budoucí výnos tak nebude tak vysoký.

“Když na vše koukáte z hlediska ekonomiky, nárůstu ceny nemovitostí a všeho ostatního, tak v tom okamžiku skončíte v Drači. Není to tu nejhezčí, ale dává to tu největší smysl,” říká Mikulka a dodává.

Na severu země naleznete spíše široké písečné pláže. Jako zde s promenádou v Drači. | Foto MyAlbania.cz

“U investičních apartmánů bude růst ceny výrazně vyšší. Jde o apartmány, které jsou blíže k centru, k přístavu, nejsou v nových domech, ale ve starších. Po následné rekonstrukci to jsou apartmány s největším potenciálem nárůstu ceny.”

V Drači se rozběhl jeden z největších investičních projektů balkánského poloostrova poslední doby. Dubajský developer zde zahájil rezidenční výstavbu za dvě miliardy eur na místě současného přístavu poblíž samotného centra města.

A na místě přístavu vlastně vyroste zbrusu nové centrum, přičemž nový přístav se přesune 15 kilometrů nad Drač. Hotovo by mělo být za pět let.

Za kolik:

A teď pár čísel. Albánská ekonomika sice patří k nejchudším v Evropě, v posledních letech je ale na vzestupu. A to platí i v případě cen nemovitostí.

Hodnota nemovitostí v Albánii roste každým rokem o 10 až 20 procent a dalších pět let by se na tom nic nemělo měnit. Za pět let tedy bude mít vaše aktivum v podobě apartmánu či vily v  optimistickém scénáři dvojnásobnou hodnotu.

V Albánii se ceny za plně vybavený luxusnější apartmán 2+kk s výhledem na moře pohybují kolem 1500 eur (v přepočtu zhruba 38 tisíc korun) za metr čtvereční. U hůře situovaných apartmánů cena klesá k 1000 eur za metr čtvereční.

Z toho plyne, že za luxusnější apartmán o rozloze 60 metrů čtverečních s výhledem na moře zaplatíte kolem dvou milionů korun. A bude plně vybavený.

Své si ale najdou i milovníci opravdového luxusu, kteří by jako své letní sídlo ocenili například moderní vily hned na útesu nad mořem.

Do 100 tisíc eur

Do 500 tisíc eur

Nad 1 milion eur

Na co si dát pozor:

I když je Albánie z našeho pohledu třetí zemí stojící mimo Evropskou unii, dělá vše proto, aby do ní jednou vstoupila. A proto už nyní implementuje některé legislativní normy.

“Začali přebírat legislativu EU a v některých věcech jsou papežštější než papež,” poznamenává Mikulka i s tím, že Albánie už například přijala zákon o ochraně zahraničních investic.

Přesto je tamní trh stále dost specifický. Albánci stále vyznávají zvykové právo, které se odráží i v administrativě. V některých věcech jako je například katastrální rejstřík je mnohdy i úřednický nepořádek. Albánci oficiality totiž příliš neřeší, ten kdo má klíče k nemovitosti je obecně považován za jejího vlastníka.

Je proto důležité důsledně dbát na oficiální smlouvy i razítka a ideálně si prověřit i minulé smlouvy spjaté s vlastnictvím nemovitosti, aby vás v budoucnu nečekalo nemilé překvapení v podobě toho, že si někdo vzpomene na svá práva či podíly.

Vydání Forbesu Zázrak

Bariérou je i samotný jazyk a smlouvy připravovaném v něm. Je tedy lepší v tomto prostředí nejednat na vlastní pěst a nechat si poradit od třetích stran, které se v tamním úředním prostředí orientují. V tomto případě všechny oficiality zaberou zhruba tři měsíce, lidé neznalí prostředí si ale mohou na vlastnictví nemovitosti počkat i roky.

Postup:

V Albánii je nejlepší nemovitost financovat vlastními prostředky nebo částí hypotéky, kterou máte v Česku na svou nemovitost. Při nízkých albánských cenách to dává stále smysl. Využívat bankovní služby albánských institucí není výhodné vzhledem k vyšším hypotečním sazbám přesahujícím mnohdy i sedm procent. 

Peníze uložíte do notářské úschovy a pak už jen řešíte nebo v případě pomoci od třetí strany si necháte řešit papírování, které v případě hladkého průběhu bude trvat zmiňovaný čtvrt rok.

Není potřeba mít účet v albánské bance jako tomu bývá v jiných zemích.

Daně a poplatky:

Pokud se stanete vlastníkem nemovitosti, máte automatický nárok na přechodný pobyt v Albánii.

Daň z převodu nemovitosti se neplatí. Platí se ale daň ze zisku, která jde za prodávajícím. „Platí se 15% daň ze zisku. Nezáleží na době jakou vlastnil nemovitost. I po 10 až 15 letech zaplatíte patnáct procent ze zisku, který jste prodejem získal,“ upřesňuje Mikulka.

Daň z nemovitosti se v Albánii též neplatí, v podstatě ji nahrazuje poplatek za stočné a elektřinu, odvoz odpadků a i poplatek městu, což dohromady vyjde na několik eur měsíčně.