Během pandemie byly několikrát za sebou dlouhé měsíce, kdy byste v Praze na turistu narazili jen velkou náhodou. To pocítily hotely, restaurace, ale také platformy, které nabízejí krátkodobé pronájmy, zejména Airbnb.

Velká část bytů, které jejich majitelé dříve v metropoli nabízeli jako krátkodobé pronájmy pro turisty, se tak přesunula na klasický nájemní trh. Teď je však červen 2022, v Česku pandemie není, před námi je letní sezona, a přesto zůstává nabídka krátkodobých pronájmů daleko za předcovidovou úrovní. Do platforem typu Airbnb se zkrátka byty vrací jen pozvolna.

Podle dat městské datové platformy Golemio je aktuálně v Praze jen zhruba 4500 aktivních nabídek na platformě Airbnb. Před pandemií jich přitom bylo téměř třináct tisíc. Toto číslo zahrnuje jak byty, které jsou v nabídce pravidelně a celoročně, tak i skutečně sdílené byty nebo pokoje, které se v nabídce objeví na méně než tři měsíce z roku.

„Podle počtu bytů v nabídce na Airbnb je vidět, že se trh ještě zdaleka nevrátil zpátky, a já si ani nemyslím, že se to někdy stane,“ říká předseda Asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí Matěj Koutný, který je zároveň obchodním ředitelem společnosti Blahobyty, největšího poskytovatele krátkodobých pronájmů v Česku.

Stejně popisuje aktuální situaci v Praze také Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského a majitel realitní kanceláře JAN Reality. „Krátkodobé pronájmy se mírně oživily, ale zdaleka se nevrátily do původního režimu. V centru sledujeme pokles minimálně o padesát procent oproti stavu před covidem,“ shrnuje Adámek.

Z trhu zmizela jak řada subjektů, které na platformách typu Airbnb spravovaly větší bytová portfolia, tak i jednotlivci. A oproti dobám před pandemií se zásadně změnily také ceny.

„Zmizela ta část trhu, která byla hodně orientovaná řekněme na batůžkáře. Už před covidem tu byla spousta lidí, kteří v tom byznysu byli z nějaké setrvačnosti a vlastně ani nevydělávali. Ti se, zdá se, na trh nevrátili,“ vysvětluje Koutný.

Vzhledem k jistému očištění trhu se tak podle něj zvedly nejen průměrné ceny, ale i celková kvalita. „Pro trh je to dobře, protože sem budou jezdit trochu jiní hosté a očekávám méně těch problémů, které s krátkodobými pronájmy v minulosti byly,“ říká Koutný.

Vydání Forbesu American Dream!

Oproti době před covidem se ubytovatelům nicméně zvýšila obsazenost. „Ta je o pětinu vyšší než před rokem 2020. Důvodem může být nejen hlad po cestování, ale také fakt, že nabídka bytů na krátkodobé pronájmy v Praze klesla,“ uvádí Zuzana Benešová, zakladatelka společnosti Seven Keys, která poskytuje služby pro krátkodobé pronajímatele přes Airbnb.

Na začátku roku 2020 firma spravovala sedmdesát bytů v centru Prahy. Během pandemie jejich počet klesl na dvacet a nyní, s rostoucím turismem, opět nabírá do správy původní i nové apartmány. V tuto chvíli jich má ve svém portfoliu přes čtyřicet.

Cestovní ruch se přitom do Prahy vrací stále rychleji. Zatímco první tři měsíce roku přinesly z pohledu cestovního ruchu spíše pozvolný návrat turistů, ale s Velikonocemi jich začalo přibývat podstatně svižněji a v květnu i nyní na začátku června už se zdá být návrat cizinců do Prahy v plném proudu.

„Myslím, že léto bude z hlediska turismu zhruba jako před covidem, tedy že Praha bude plná,“ odhaduje Adámek. Zároveň dodává, že se od pandemie změnila národnostní struktura zahraničních turistů.

„Je tu málo Američanů, nejsou tu logicky žádní Rusové a nejsou tu ani turisté z Asie, tam je to velký pokles. Podle mě bude nejbližších pět let trend takový, že budou po Evropě jezdit především Evropané a bude tu málo Američanů, Indů a Asijců obecně,“ říká Adámek.

To, že se teď nabídka krátkodobých pronájmů zaplňuje spíše pozvolna, souvisí také s tím, co se děje na realitním trhu, kde stále více roste zájem o nájemní bydlení. Tlak na nájemní trh je hnán méně dostupnými hypotékami a nadále rostoucími cenami bytů, kdy si už velká část lidí hypotéku nemůže dovolit a zaměřuje svoji pozornost na nájmy.

Podle dat portálu Bezrealitky do března rostla poptávka po nájemním bydlení každý měsíc v průměru o polovinu až 75 procent. A v květnu se nárůst poptávky ještě zrychlil.

S tím samozřejmě souvisí i růst cen nájmů. Ty se podle dat z Flat Zone za pouhý kvartál zvýšily o čtyři procenta a meziročně nájmy stouply o patnáct procent. A v některých částech Prahy jsou meziroční nárůsty nájemného i o dvacet až třicet procent. A díky tomu řada bytů, které dříve byly na platformě Airbnb, nakonec přece jen zůstane na dlouhodobém trhu.

„Souvisí to i s válkou na Ukrajině. Už do té doby docela vysoká poptávka po nájmech se po příchodu uprchlíků ještě zvýšila. Je to tak, že spousta ubytovatelů, kteří byli v levnějším segmentu, byty pronajala dlouhodobě a zvykla si na ten komfort, že vlastně nemusí nic řešit,“ konstatuje Koutný.

„Vzhledem k tomu, že nájmy jdou nahoru, dává to teď řadě majitelů bytů větší ekonomický smysl než předtím,“ souhlasí Adámek.