Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména.

Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Květen je za námi a před námi jsou teplé letní měsíce. A byť se ve světě realit nedá úplně mluvit o sluncem zalitých zprávách, přesto se v oblasti nemovitostí děly i pozitivní věci.

Dánové promění Prahu. Začneme rovnou tou největší architektonickou zprávou nejen května, ale posledních několika let. Vltavskou filharmonii navrhne věhlasné dánské studio Bjarke Ingels Group. Jejich návrh, který vyhrál ve hvězdně obsazené mezinárodní soutěži, sklidil i vesměs pozitivní ohlas veřejnosti. Tak doufejme, že filharmonii nepotká osud Kaplického knihovny, a v roce 2032 na viděnou na zahajovacím koncertě.

Těžký život developerův? Růst cen prakticky všeho a nejistotu na stavebním trhu promítají developeři nejen do cen aktuálně nabízených bytů, ale i do podoby své nabídky. Část bytů, které ještě fyzicky nestojí, z ní totiž stahují jednoduše proto, že nevědí, jestli by s cenou neměli jít ještě výše.

Nájmy letí vzhůru. Drahé hypotéky, drahé byty, malá nabídka. Přijde vám to už ohrané? Tak teď tu máme oživení. Do soukolí drahého bydlení se přidávají také nájmy. Nabídka bytů k pronájmu už zájmu o nájemní bydlení také přestává stačit. Výsledek? Meziročně o osmnáct procent vyšší ceny. Pokud hledáte výhodný nájem, už včera bylo pozdě.

Za uměním do jatek. Šest let trvala záchrana zchátralých městských jatek v Ostravě. A s pozitivním výsledkem. Do prostor zrekonstruované ostravské ikony se totiž přestěhuje galerie současného umění Plato. Polský architekt Robert Konieczny nové výstavní prostory vybavil například systémem šesti originálních otočných stěn, díky kterým se mohou sály měnit podle potřeby.

Masaryčka už získává tvář. Pokud se pohybujete v okolí pražského Masarykova nádraží, mohli jste si všimnout, že hrubá stavba projektu Masaryčka už má na některých místech i opláštění. Ale ke konci je ještě daleko. Penta chce mít první etapu třímiliardového projektu hotovou v polovině příštího roku. Na zlatý hřeb výstavby si tak ještě počkáme. Ikonický zlatý kýl totiž zatím firma Sipral teprve důkladně projektuje ve 3D.

Místo lihovin byty. Miliardář Marcel Soural v půlce května oficiálně zahájil výstavbu projektu Lihovar za čtyři miliardy korun. Trigema na kraji pražského Smíchova postaví celkem 550 bytů a vlastní galerii tam bude mít umělec David Černý.

Za Sluncem. Nechce se vám investovat do drahých nemovitostí v Česku? Zkuste Španělsko. Kolegyně Bibiana Beňová zmapovala situaci na realitním trhu v oblasti Costa Blanca. Pokud hledáte nemovitost v méně exponované a cenově příznivější oblasti Španělska, zkuste regiony Almería, Murcia a Granada.