skip to main content
Byznys

Bývalí agenti Mosadu teď dělají sekuriťáky v Lidlu. Za 700 milionů dolarů

Chceme vaši ochranu, řekli šéfové největší evropské maloobchodní skupiny Schwarz Group a za 700 milionů dolarů si koupili izraelský bezpečnostní startup XM Cyber, který založila a vede skupina bývalých agentů izraelské tajné služby Mosad. Ostatně na to odkazuje i jméno firmy, XM je zkratka pro „exmosad“.

Zaměřuje se na simulace IT útoků, kterými odhaluje zranitelná místa v systémech společností, a díky tomu je pak může odstranit dříve, než dojde ke skutečnému kyberútoku. Firma má desítky patentů a mezi jejich zákazníky patří například velké finanční nebo zdravotnické instituce ve Spojených státech i Evropě.

Na první pohled je tučná investice do takové společnosti ze strany majitele obchodů Lidl a Kaufland dost nezvyklá. Podle šéfa pro IT ve Schwarz Group Christiana Müllera je to ale nezbytný krok i proto, že se stále větší podíl transakcí přesouvá na internet.

Reklama

A z obchodníků se tak stávají snadné cíle pro vydírání ze strany hackerů. Před pár dny tak například hackeři zasáhli a zcela ochromili německé obchodníky s elektronikou Media Markt a Saturn, kteří na nic takového nebyli připravení. Několik dnů na e-shopu vypadly z provozu klíčové funkce jako třeba možnost vyzvednutí objednaného zboží v obchodě.

Takovému riziku se v Lidlu a Kauflandu chtějí vyhnout a pomoci má právě izraelský XM Cyber, který bude i po akvizici fungovat dál jako samostatný subjekt.

„Pro zákazníky společnosti XM Cyber to znamená, že s finanční podporou Schwarz Gruppe můžeme urychlit inovaci produktů, škálovat a rozšířit naši globální působnost,“ komentoval generální ředitel a spoluzakladatel XM Cyber Noam Erez, který dříve působil jako agent ve zpravodajské službě Mosad.

Není přitom sám v XM Cyber, kdo má za sebou práci v téhle zpravodajské službě. Další ze zakladatelů bezpečnostního startupu je Tamir Pardo, který Mosad několik let dokonce vedl. Spolu s ním a Erezem v roce 2016 založilo XM Cyber ještě několik dalších bývalých členů téhle organizace. Exčleni Mosadu tak teď místo Izraele berou pod svou ochranu Lidl a Kaufland.