V minulosti býval Josefův Důl významným sklářským centrem, jeho historie sahá až do roku 1701, kdy jej založil hrabě Des Fours. Jenže lesk někdejší slávy už je pryč a po vzkvétajícím průmyslu zůstaly v srdci Jizerských hor opuštěné a polorozpadlé budovy. Znovu vzkřísit a otevřít světu ho chce bývalý investiční ředitel miliardářské skupiny Penta Zdeněk Kubát.

Jizerské hory mu učarovaly už před lety a po odchodu z Penty přemýšlel, kam upře svou pozornost. Zalíbil se mu brownfield v Dolním Maxově, jedné z částí obce. Opuštěný areál bývalé Mariiny sklárny z roku 1904 koupil a začal přeměňovat na sportovní, kulturní i společenské centrum.

„Trvalo to dva a půl roku,“ říká, když sestupujeme do sklepních prostor, kde bývalo původně technické zázemí hutě. Dnes tu je sauna, kde mohou hosté obdivovat mimo jiné i zrenovované stropní klenby.

Rekonstrukce probíhala podle návrhu architekta Davida Krause, který využil všechna patra a zároveň zbavil budovu všech přístaveb a přílepků, které se k ní v minulosti připojovaly.

Dnes tu hosté mají k dispozici menší cvičební sál i konferenční místnost, kavárnu i fitness. „A tady je prostor jak pro sportovní akce, tak i pro ty společenské. Plánujeme tady třeba obecní ples, máme tu i skákací hrad, horolezeckou stěnu,“ uvádí mě Zdeněk Kubát do hlavní části – zrekonstruované bývalé hutě, jejíž kapacita je kolem čtyř set lidí.

Po dvou pecích, v nichž se tavilo sklo a které tu vyhasly před dvaceti lety, dnes není ani památky. Ostatně, už když do budovy poprvé Zdeněk Kubát vstoupil, stála tu jen jedna.

Místo druhé byla jakási vestavba, která sloužila předchozím nájemníkům jako výrobna cigaret i ubytovna. Nelegální podnikání tady před dvěma lety utnuli celníci.

„Rok a půl se jim to dařilo skrývat. Měli tu stroj na výrobu cigaret, nakoupená auta, která vyřazovala z provozu Česká pošta, v nichž pak zboží převáželi,“ podotýká nový majitel, který brownfield odkoupil společně se svou manželkou od firmy Finpea, jež ho do té doby pronajímala.

Celý areál byl v zanedbaném stavu. „V rámci dokumentace se ke mně dostal i report z roku 1975, kde se už tehdy uvádělo, že budova je ve značně zchátralém stavu a vyžaduje nezbytnou rekonstrukci. A nakonec ji dostala až ode mě po padesáti letech,“ vzpomíná. „Když jsme sem přišli, byla tu propadlá střecha, promáčené zdi, totálně zanedbaný objekt zralý na zbourání. My jsme ho ale chtěli zachránit.“

Omítky otloukli na cihly, které opískovali a nechali odkryté. Původní je i krov, nová je krytina, okna i podlahy. S nákupem i rekonstrukcí vyšla celá obnova areálu na pětašedesát milionů korun.

Nejsou to ale jediné peníze, které chce Zdeněk Kubát v Josefově Dole investovat. Pod hlavičkou firmy Canicula Invest koupil ještě další dva objekty – bývalou pilu a takzvanou Kamenickou huť. Obě budovy ale musel nechat kvůli zchátralému stavu a nevyhovující statice strhnout.

Na místě pily, kde začíná směrem k Jedlovým potokům zástavba, by mělo v budoucnu vyrůst kolem deseti až dvanácti rodinných domků. „Dnes je to místo zavezené a oseté, takže ani v tomto stavu ostudu nedělá,“ zmiňuje Zdeněk Kubát.

Tam, kde bývala Kamenická huť, jsou zase v plánu apartmánové byty – buď na prodej, nebo na pronájem. Lokalita se nachází u nádraží, na konečné vlakové zastávce, smysl tak dávají i Kubátovy zdejší komerční plány – obchody, restaurace nebo malý pivovar. Ten si přeje zejména současný náměstek krajského hejtmana Zbyněk Miklík, který je menšinovým podílníkem společnosti Zenkerova huť, která má mít celý projekt na starosti.

Ani tím ale podnikatelské aktivity Zdeňka Kubáta nekončí. Naproti zrekonstruované Huti Marie totiž stojí zhruba pětadvacet let opuštěný hotel Central, který už bývalý investiční ředitel Penty také koupil. A protože v dolní části obce hotel chybí, rád by mu vdechl nový život.

„Od roku 1994 je u něj stavební povolení na přístavbu, akorát že tehdy to byla taková devadesátková secese. Návrh tak musíme předělat a chceme k němu připojit jednoduchou moderní kostku. Kapacita by měla být kolem padesáti hostů a ještě máme v plánu propojit hotel s hutí lávkou. Oba ty objekty stojí naproti sobě přes ulici,“ vysvětluje Zdeněk Kubát.

S provozem hotelu už má ostatně své zkušenosti, v nedalekých Hraběticích totiž vlastní hotel Arnika pod lyžařským vlekem Severák. Kromě toho má také se spolumajitelem Penty Markem Dospivou podíl v prodejci luxusních aut Scruderia Praha.

Pokud všechny investice v Josefově Dolu posčítá, vychází mu částka kolem 250 až tří set milionů korun. Podle něj si to ale obec zaslouží. Místo má velký turistický potenciál, je v samém srdci Jizerských hor a výhodou je, že není tolik zpopularizované jako například Bedřichov.