skip to main content
Rodinné firmy

Byznys miliardových bratří. Rodinné spojenectví je přidaná hodnota, říkají

Michal a Josef Průšovi. Martin a Petr Kasovi. Dvě sourozenecké dvojice, za kterými stojí byznys, v němž se točí miliardy korun. V prvním případě vydělávají 3D tiskárny, ve druhém internetové i kamenné lékárny Pilulka.

Ani jednu z těchto rodinných firem pandemická doba nezabrzdila. Vlastně naopak. Pilulka.cz včetně franšízových lékáren hledí stejně jako loni k obratu přesahujícímu tři miliardy korun a v miliardovou sumu začínající trojkou věří i Průšovi. 

V Prusa Research bude jedním z rozhodujících faktorů nedostupnost součástek, která se nevyhnula ani výrobci 3D tiskáren. “Byli jsme zvyklí mít zásobu dílu na tři měsíce dopředu, jenže teď se pohybujeme v řádu dnů,” připustil starší z bratrů Josef Průša na setkání rodinných firem, které v Mariánských Lázních uspořádal Forbes.

Reklama

Stejný problém v lázeňském městě ale přiznal i Martin Kasa. Podle něj je možné, že kvůli problémům v dodavatelském řetězci budou některé produkty v nabídce Pilulky úplně chybět. Nepříliš dobrou zprávu ale ihned vyvážil jinou.

“Rosteme, expandujeme, vymýšlíme nové služby a nové produkty. Díky tomu, že se nám extrémně daří, máme splněný plán pro letošek i první čtvrtletí příštího roku,” pochlubil se Martin Kasa, podle kterého v uplynulém roce firmě pomohlo i to, že Pilulku od samého začátku staví tak, aby se mohla rychle přizpůsobit aktuálním podmínkám trhu.

Josef Průša a Petr Kasa

“Popisujeme to tak, že v pondělí si něco vymyslíme, v úterý to připravujeme a v pátek už to můžeme nabízet. Když přijde něco jako pandemie, máme oproti ostatním obrovskou výhodu,” dodal Martin Kasa.

Reklama

Tenhle přístup podle Petra Kasy nijak nezpomalil ani loňský vstup na burzu, kde investorům nabídli necelou třetinu firmy. Mimochodem, hodnota akcií od říjnového úpisu stoupla ze 424 na současných necelých 1 400 korun.

“Drobní investoři nám do byznysu zase tolik nemluví. Pořád si držíme kontrolní balík, takže důležitá rozhodnutí dělá deset dvanáct akcionářů, kteří absolutně souzní s naší strategií,” vysvětlil Petr Kasa.

Úspěšný letošek (po úspěšném loňsku) čekají i Průšovi. Před pár dny vypustili do světa novou tiskárnu a v plánu je další, o níž Josef Průša během rozhovoru s šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem prohlásil, že “bude naprosto epická”, přičemž potvrdil i třímiliardový výhled tržeb.

Prusa Research se ale po vzoru Pilulky na burzu nechystá. “My jsme pořád trošku pankáči a nevím, jestli by to s námi bylo kompatibilní. Navíc ani nejsme schopni vydělané peníze proinvestovat. Loňskou EBITDU jsme měli zhruba 450 milionů korun, proto spíš přemýšlím, že založíme fond a budeme investovat externě,” vysvětlil Josef Průša.

Petr Kasa a Martin Kasa

Jak Kasovi, tak i Průšovi během rozhovoru připustili, že nemají připravený plán pro případ, že by jeden z bratrů z firmy z libovolného důvodu narychlo odcházel, případně by došlo k neštěstí, kdy by některý ze zakladatelů zůstal ve firmě sám.

“Moc nevěřím na kdyby. V životě i byznysu. Myslím, že to budeme řešit ve chvíli, kdy taková situace nastane. A kdyby se tomu druhému něco stalo, je automatické, že ten druhý to vezme na sebe o všechno postará,” zauvažoval Petr Kasa.

“Že spolu podnikají dva bratři není na škodu, je to přidaná hodnota,” dodal souhlasně kývající Michal Průša. I v tom spočívá síla rodinné firmy…

Reklama
Reklama