Jedna z nejprestižnějších společensko-sportovních akcí v Česku, která se přímo dotýká dvou miliardářů, se bude stěhovat. Turnaj golfové Evropské tour pořádaný Petrem Dědkem se příští rok již neuskuteční na hřišti Albatross, které patří jinému z nejbohatších Čechů – Jiřímu Šimáně.

Akce D+D Real Czech Masters, které se pravidelně účastní i nejvýznamnější světoví hráči, měla zázemí v areálu na okraji Vysokého Újezdu od roku 2015. Letošní devátý ročník, kdy se soutěžilo o celkem dva miliony dolarů, byl nicméně ten poslední. Minimálně na nějakou dobu.

„Po zvážení všech okolností souvisejících s uskutečněním tohoto turnaje neuvažujeme o jeho pořádání v následujícím roce,“ napsal Jiří Šimáně coby prezident klubu v dopise adresovaném všem jeho členům.

Třiasedmdesátiletý byznysmen, který mimo jiné vlastní leteckého dopravce Smartwings, tímto krokem prý vychází vstříc sílícímu hlasu všech členů Albatrossu, kteří kvůli několikadenní akci nemohli hřiště užívat v plné míře.

„Věříme, že toto rozhodnutí bude uvítáno s tím, že spokojenost našich členů je pro nás prioritou, stejně tak jako péče o kvalitu našeho hřiště,“ dodal v prohlášení Šimáně. Stejné citace se v pátek v poledne objevily také na oficiálním webu golfového resortu Albatross.

Že jubilejní desátý ročník turnaje příští srpen neproběhne na hřišti Albatross, dnes potvrdil i sám Petr Dědek.

„Co se týče naší spolupráce, letos nám s hřištěm ve Vysokém Újezdu skončila smlouva. My jsme přitom vůbec nevstoupili do jednání o jejím prodloužení a po letošní zkušenosti víme, že jsme udělali dobře. Vůbec poprvé spolupráce nebyla ideální a jedním z důsledků bylo hřiště ve velmi špatném stavu. Celý resort je přitom dnes pro nás nevyhovující, ať už kvůli nedostatečné driving range, nebo ubývajícím parkovacím místům pro diváky,“ vysvětlil Dědek.

Neznámé ale zatím zůstává to, kam se turnaj přesune. Podle Dědka o pořadatelském hřišti pro rok 2024 probíhají jednání, ale dohoda ještě uzavřena není. „Až bude vše jasné, budeme golfovou veřejnost informovat,“ sdělil.

Jednou z variant, o níž se spekuluje, představuje přesun akce do zhruba čtyřicet kilometrů vzdálených Nebřenic nedaleko jižní části Prahy. Konkrétně na hřiště, které je součástí projektu prémiové vesničky Oaks Prague, v níž drží většinový podíl další zástupce Forbes žebříčku nejbohatších Čechů Karel Pražák.

Osmnáctijamkové hřiště, vytvořené předním architektem Kylem Philipsem, který navrhoval tři z top stovky golfových pažitů na světě, dokonce jako jediné v zemi drží licenci PGA National. Dědkovi i elitním golfistům by tak poskytlo prvotřídní zázemí.

Pro Karla Pražáka, který o sobě dal poslední týdny slyšet zejména nákupem mediálního vydavatelství Mafra a pardubické chemičky Synthesia, by šlo o další aktivitu, jež by posílila jeho mediální obraz.

Strůjce investiční skupiny Kaprain, do níž spadá také hokejová Sparta, je zároveň velkým sportovním fanouškem. On však přesun golfové akce dosud nekomentoval.