skip to main content
Forbes Woman

Časy se (konečně) mění. O Zlatý glóbus letos usilují hned tři režisérky

Když se dříve do nominací na velké filmové ceny dostala žena, byla to mimořádná událost. Jenže letos se ukazuje, že by se situace snad konečně mohla obracet – a odrážet stále početnější přítomnost tvůrkyň v odvětví, kterému na základě přežitých pořádků dominují muži.

Tři z pěti jmen nominovaných na režisérský Zlatý glóbus patří ženám. Chloé Zhao za road movie Země nomádů, Regině King za konverzační drama One Night in Miami a Emerald Fennell za Nadějnou mladou ženu.

Pětici režisérek doplňují David Fincher s rozporuplně přijatým životopisným Mankem a Aaron Sorkin za výtečné retro Chicagský tribunál (které už jsme vám doporučovali).

Pohled do historie nejlépe ukazuje, jak velká je to změna. Posledních pět let nebyla žena v režisérských nominacích vůbec a celkem se jich za 77 let vyhlašování dostalo do nominací jen pět: Barbra Streisand, Jane Campion, Sofia Coppola, Kathryn Bigelow a Ava DuVernay. Jediná Streisand za svůj snímek Jentl cenu v roce 1984 opravdu dostala.

Reklama

Ještě před třemi lety hvězdná Natalie Portman při vyhlašování rýpavě poznamenala, že přečte jména všech „nominovaných mužů“, a loni si na Oscary vzala róbu se zlatými výšivkami jmen režisérek, které měly film v oscarových nominacích, avšak samy se do užšího výběru nedostaly.

V nominacích se projevila sílící role žen v televizním a filmovém průmyslu.

V poslední době ale role žen v televizním a filmovém průmyslu neoddiskutovatelně sílí a letos se to projevilo i v nominacích první velké filmové slavnosti – jakési každoroční předzvěsti té hlavní show, tedy vyhlašování Oscarů.

Ani tam není situace, co se ženských úspěchů týče, nijak slavná. Za dvaadevadesát let obdržely nominaci jen Lina Wertmüller, Jane Campion, Sofia Coppola, Kathryn Bigelow a Greta Gerwig.

Nápověda z Glóbů ale ukazuje, že i na nejnablýskanější filmové události roku by se letos zavedené pořádky mohly změnit. Vyhlášení prvních ze zmiňovaných cen proběhne 28. února, Oscaři se letos udílejí 25. dubna.