skip to main content

Film na dnešní večer: Romantika, drásavý rozvod a výlet do historie

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů pro vás připravila redaktorka Michaela Černá:

Chicagský tribunál

Reklama

(Netflix, 129 minut, 2020)

Už jen čistě podle jmen mělo jít o sázku na jistotu. Režie a scénář oscarový Aaron Sorkin (Sociální síť, Newsroom), v hlavních rolích Eddie Redmayne, Mark Rylance, Michael Keaton, ale i Sacha Baron Cohen.

A vyšlo to! Zpracování skutečných událostí kolem soudu se sedmičkou protestujících na sjezdu americké Demokratické strany v roce 1969 je příjemně retro, má typicky sorkinovsky vytříbené dialogy, umí být napínavé, ale i dojemné.

Chicagský tribunál je jedním z nejlepších filmů loňského roku a bude patřit k oscarovým kandidátům, takže jestli jste ho ještě neviděli, je čas si doplnit vzdělání.

Manželská historie

(Netflix, 137 minut, 2019)

Reklama

Na ČSFD tento snímek označují žánry „romantický“ a  „komedie“, ale nic nemůže být dál od pravdy. Manželská historie je syrovou výpovědí o konci jednoho vztahu a bez nadsázky by k ní lépe seděl štítek „horor“.

Po nevinném začátku, kdy manželé Nicole a Charlie v rámci terapie popisují, čeho si na druhém cení, se snímek rychle dostane k problémům: vztahové spory, hádky, odloučení. Zdánlivě hladký rozchod se začne komplikovat, do hry se dostanou právníci, peníze, boj o děti. Intenzita konfliktů sílí a podívaná se stává stále tíživější.

Adam Driver a Scarlett Johansson podávají strhující výkony, ale nejen oni, však také Laura Dern za roli právničky dostala Oscara. Scénář šlape výborně až do konce, takže vám 137 minut uteče jako nic. A v hlavě zůstane palčivá otázka: Nemůže se mi to stát taky?

Dej mi své jméno

(Netflix, 132 minut, 2017)

Timothée Chalamet je teď všude. Zahrál si v posledním filmu Woodyho Allena, zářil v poslední skvělé adaptaci Malých žen (které doporučuje kolegyně Klára Mandausová ve svém výběru), objeví se v nové Duně – jestli se jí někdy dočkáme – i novém snímku Wese Andersona.

První velkou trefou jeho kariéry však byla romance Dej mi své jméno, kde hraje sedmnáctiletého Elia, žijícího s rodiči v severní Itálii. Na návštěvu k nim přijíždí o sedm let starší a sebevědomě působící Oliver, s nímž Elio zdánlivě nemá moc společného, ale postupně mezi nimi vznikne více než přátelství.

Dej mi své jméno je ideálním filmem do zimní karanténní šedi. Prozáří vás letní atmosférou, příjemným hudebním doprovodem i krásnými obrazy z Itálie. A potěší scénářem postaveným na stejnojmenné knize, který se vymyká klišovitosti řady romantických příběhů. Ne náhodou za něj James Ivory dostal Oscara.

Reklama
Reklama