Cathie Wood, která se mimo jiné proslavila sázkou na velký růst společnosti Tesla, je bez nadsázky jednou z nejúspěšnějších investorek dneška. Dostala se ostatně i do žebříčku Forbesu top nejbohatších žen Ameriky, které se na svou pozici samy vypracovaly, a její osobní jmění se v současnosti odhaduje na 400 milionů dolarů.

Kroky Cathie Wood zkrátka pečlivě sleduje nejeden investor, který hltá každé nahlédnutí do její „investorské dílny“. Další taková příležitost teď přišla v rozhovoru s investorem a podnikatelem Jasonem Calacanisem, ve kterém Wood promluvila o podpoře Bitcoinu, o tom, proč se její firma ARK Invest zbavila čínských akcií, ale i o tom, jaké firmy jsou teď v jejím hledáčku.

Bitcoin

Už v září Wood predikovala, že hodnota bitcoinu vzroste během následujících pěti let na 500 tisíc dolarů, tedy na zhruba desetinásobek současné ceny. A navzdory skepsi, která se teď vůči bitcoinu u mnoha lidí objevuje, si Wood za svojí podporou stojí.

„Slyšela jsem od některých, že se svět web 3.0 odklání od bitcoinu a etherea a přiklání směrem k levnějším a rychlejším kryptoměnám,“ uvedla Wood. „Ale zapomínají na to, že čím více prvků a centralizace s těmito novinkami přichází, tím více se blížíme k duplikování struktury něčeho, jako je Visa. Tedy vytvoření staré struktury v nové formě,“ řekla Wood.

„Proto si nemyslím, že je Bitcoin včerejší trend, jak někteří tvrdí. Podívejte se, co se děje v El Salvadoru,“ dodala. „Věříte tomu diktátorovi?“ reagoval v rozhovoru podnikatel Calacanis.

„Dávají třicet dolarů na každý Chivo účet (digitální peněženka vytvořená pro každého občana El Salvadoru, pozn. redakce). Předtím mělo bankovní účet jen 1,2 milionu občanů. Nyní používají bankovní služby tři ze čtyř milionů lidí z El Salvadoru, které takový účet mít můžou,“ vysvětluje Wood.

Na to Calacanis reagoval poznámkou, že většina technických novinek nevydrží déle než deset let, a ptal se, proč by zrovna Bitcon měl být jiný.

„Je to nejbezpečnější blockchain technologie, která existuje. To, co se teď ve světě financí děje, by byl sen Roberta Mundella (držitel Nobelovy ceny za ekonomii, pozn. redakce). Světový monetární systém, který není pod ničí kontrolou,“ řekla Wood.

Sama Wood studovala pod vedením ekonoma Arthura Laffera, známého pro Lafferovu křivku míry zdanění, který byl ovlivněn právě Mundellem. „Podívejte se na Turecko. Turci od února ztratili polovinu své kupní síly. Nebylo by fajn mít bitcoin?“ dodala.

Čína

Dalším tématem debaty byla Čína a kroky, které komunistická vláda udělala vůči digitálnímu majetku. Letos konkrétně zakázala směnu kryptoměn a jejich těžbu prohlásila za nezákonnou. A Wood o čínském prostředí ví svoje. Prostřednictvím své firmy vlastnila například akcie velké čínské společnosti Alibaba, která se zabývá obchodováním na internetu.

Prodala je však spolu s dalšími čínskými akciemi. „Nyní tam máme jen velmi málo akcií, protože jsou nepředvídatelní. Zápasí s tím, s čím zápasí většina vlád – s mezerou mezi bohatými a chudými,“ řekla Wood a dodala, že 75 procent spotřebitelských úspor v Číně je uloženo v nemovitostech a právě hodnota nemovitostí teď začala klesat. A dle její analýzy je čínská vláda ochotna risknout pokles v hodnotě nemovitostí, aby tím pomohla majetkové nerovnosti.

Clacanis k tomu dodal, že se mu zdá, že se Si Ťin-pchingovi snaží odstřihnout od zahraničních vlivů a Čínu více uzavřít do sebe. „A já věřím, že je to ku prospěchu Spojených států, pokud se Čína bude izolovat. Tak je totiž méně pravděpodobné, že se stane světovou velmocí,“ řekla Wood.

Kam Wood nyní investuje?

Za pozornost rozhodně stojí například fakt, že ARK Invest nyní kupuje akcie firmy Robinhood, které od veřejné nabídky v červenci spadly o čtyřicet procent. Co ji k tomu vede, však Wood neuvedla.

„Díváme se i na digitální peněženky, jako je Coinbase nebo Cash App od firmy Square. Naproti tomu Venmo od firmy PayPal nás tolik nezaujalo,“ uvádí Wood. „Většina analytiků se zaměřuje na banky, které jsou ale dle našeho názoru uvnitř prázdné, a to především kvůli DeFi (decentralizovanému financování, pozn. redakce) a digitálním peněženkám,“ vysvětlovala Wood, proč se drží stranou od tradičních bank. 

Dalšími dvěma společnostmi, u kterých nyní investorka skupuje akcie, jsou firma Zoom, provozující videokomunikační nástroj, a cloudová telekomunikační společnost Twilio. Obě jsou součástí nové vlny užívání telekomunikačních nástrojů.

„Lidé si nejspíš neuvědomují, že v telekomunikacích neproběhla obnova posledních třicet let. Mluvím třeba o společnosti Cisco a hromadě dalších starých telekomunikací,“ řekla Wood. Podle jejího názoru inspirovala společnosti k hledání nových možností až pandemie.

Calacanis se v rozhovoru také stočil k tématu výroby elektroaut. Očividně narážel například na společnost Rivian, i když ji přímo nejmenoval. „Měla by společnost, která neprodala žádné auto, mít hodnotu 150 miliard dolarů? Není to podvod?“ zeptal se.

„Investování je o budoucnosti. Není to podvod, ale možná je to o nesprávném odhadu hodnoty firmy. Ale rozhodně bych to nenazývala podvodem,“ vysvětluje Wood.

U tématu veřejně obchodovaných akcií výrobců elektroaut a jejich malých či žádných tržeb ale investorka ještě chvíli zůstala „U společnosti Nikola se jednalo o podvod. Věděli jsme, že to, co bývalý předseda Trevor Milton říká, není dobré. Věděli jsme, že tam jsou problémy, říká Wood.“ Jen pro připomenutí, v červenci byl Milton obviněn z podvodu s cennými papíry.

Wood nicméně přiznala, že její ARK Invest žádné akcie výrobců elektroaut jako Rivian či Lucid nevlastní. „Zaměřují se na příliš úzký trh.“ S oběma společnostmi prý hovořila o autonomním řízení, na které se však ani jedna z nich nezaměřuje, a podle Wood nemohou bez autonomních aut vyrábět ve velkém, přestože společnosti Rivian v tomhle ohledu mohou pomoci úzké vztahy s firmou Amazon.

Její pesimistický pohled u těchto společností nicméně není takovým překvapením, když se podíváte, kolik investuje do jejich největších konkurentů.

Společnost ARK Invest zveřejňuje své finanční podíly na konci každého dne a dělá to tak od roku 2014. Její největší kapitálová účast je aktuálně u společnosti Tesla, kde vlastní akcie v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.