skip to main content
Investice

Hvězdná investorka. Cathie Wood rozjíždí fond na investice do průzkumu vesmíru

2 minuty čtení

Do čeho investovat, když už máte všechno na planetě Zemi zainvestované? Samozřejmě do vesmíru. Americká investorka Cathie Wood, současná ikona mileniálských investorů, rozjíždí se svým ARK Invest zbrusu nový ETF fond ARK Space Exploration & Innovation, který má v portfoliu 39 společností zaměřených na lidskou expanzi do kosmu.

Orbitální lety, suborbitální lety, technologie pro cesty do kosmu a zpět… V plném výčtu portfolia fondu s tickerem ARKX figurují stejně tak očekávatelná jména (Virgin Galactic, Airbus, Boeing), jako zcela nečekané společnosti s mnohem širším přesahem (Alphabet, Amazon či Netflix).

Reklama

Přední pozice ale patří někomu jinému – v žebříčku firem, sestaveném podle tržní hodnoty, dominují Trimble (technologická společnost zaměřená na satelitní systémy, autonomní létající stroje apod.) a Kratos (primárně soustředěná na zbraňové, bojové a autonomní systémy, stejně jako na satelitní komunikaci).

Reklama

Jednu z čelných příček obsadila také ETF The 3D Printing, z dalších oborů zaujme například Komatsu, společnost podnikající v těžařských technologiích.

Překvapující je, že mezi firmami není Tesla, pod kterou spadá Muskova SpaceX. Wood je přitom velkou propagátorkou Muskových technologických snažení a za značný díl své současné popularity vděčí právě tomu, že si před pár lety správně vsadila na teprve se rozjíždějící Teslu.

ARK Space Exploration & Innovation je v pořadí osmým ETF fondem ARK Investments. Nejedná se přitom o jediný fond soustředěný na vesmír – stejným směrem vyhlížejí i fondy jako The Procure Space či Kensho Final Frontiers.

Reklama
Reklama