Martin Loužecký je muž prkna a činu. Během toho, co studoval politologii v oboru africká studia na Kodaňské univerzitě, měl za úkol pracovat na libovolném projektu, který by se týkal Afriky.

Zatímco spolužáci Loužeckého si vybírali například zkušenosti dobrovolníků na tomto kontinentu, mladý Čech se rozhodl, že postaví v Mosambiku skatepark.

„Vycházel jsem z toho, čemu se sám věnuji. Na skatu jezdím dlouhá léta, tento sport není v Africe ještě všude příliš zavedený. Díky komunitě dalších jezdců jsem pak mohl vytvořit tým dobrovolníků, který se mnou odjeli,“ vzpomíná Loužecký.

Afrika přitahovala Loužeckého už dlouho, pochází z rodiny přírodovědců a lásku k cestování zdědil po dědečkovi kartografovi. Navíc v tomto kontinentě, o kterém většina z nás ví stále zoufale málo, vidí velký ekonomický potenciál.

Foto| Skate World Better

„Mosambik jsem si ale vybral především proto, že hovořím portugalsky. Zároveň jsem v rámci skateové komunity v Kodani poznal přímo Mosambičany, což se velmi hodilo při realizaci samotného projektu,“ říká Martin Loužecký.

Ten si loni v Kodani založil neziskovou organizaci Skate World Better, přes kterou začal vybírat zdroje pro svůj nápad. Potřeboval milion korun, za který se postavily dva skateparky v mosambickém Maputu.

Foto| Skate World Better

Loužecký otevřeně hovoří o tom, že spoustu zdrojů spolykaly úplatky pro policii, která skupině 36 dobrovolníků z celého světa přijela například na stavbu zabavit nástroje. „Dělo se tak opakovaně, dost pomáhala přítomnost místních, kteří hovořili zdejšími kmenovými jazyky,“ vzpomíná Loužecký.

Ačkoli patří Mosambik mezi země s obrovskou převahou mladé generace, zdejší vláda nepodporuje nic, co by se týkalo jejího vzdělávání nebo volnočasových aktivit. Místní tedy přivítali iniciativu Loužeckého s velkým nadšením.

Po vybudování dvou skateparků v různých částech města se prostory zaplnily neustálým přílivem návštěvníků, kteří si zde dokonce mohou půjčovat skateové vybavení, ale zároveň je pro ně připraven edukativní program, přednášky, sexuální výchova i filmová promítání.

Foto| Skate World Better

Objekty nyní využívají také charitativní organizace, které se zde věnují vzdělávání dětí, které nemají možnost chodit do školy. „Na dálku vše sleduji a moc mě těší, když vidím ty nejmenší, jak malují křídami po tom, co jsme postavili,“ svěřuje se Martin Loužecký.

Jeho inicitiva se mezitím přesunula z Kodaně do Prahy a zaměstnává šest lidí, skateparky přenechala mosambickým spolkům, které pracují s dětmi a mládeží, a teď může parta Skate World Better plánovat budoucnost.

„Afrika je skutečnou příležitostí nejen pro charitativní práci, ale také pro podnikání. Teď plánujeme stavět další skateparky a chceme se spojovat s nejrůznějšími českými i mezinárodními firmami, které nám v tom pomůžou. Obecně bych se pak zde chtěl věnovat developerským projektům,“ nastiňuje Martin Loužecký.

Ve chvíli, kdy se bude moct opět cestovat bez omezení, chce tým Skate World Better odjet do Svazijska a Zambie, kde touží realizovat další skateparky. Na projekt právě teď vybírají 60 tisíc eur a věří, že jednotlivci i společnosti uvidí v počínání Loužeckého a jeho kolegů hlubší smysl.

Vydání Forbesu Zázrak

I když během pěti týdnů v Mosambiku Martin Loužecký podle svých slov „jenom neustále řešil problémy se stavbou a bál se, aby se nikdo nenakazil malárií“, africké dobrodružství mu už chybí.

„Jezdit na dovolenou je možná příjemné, ale mnohem větší smysl mi dává cestovat a zanechat po sobě něco, co může pomoct,“ uzavírá.