Smazat svoji uhlíkovou stopu na jedno kliknutí. Co zní jako sci-fi, se rozhodl převést do praxe zakladatel skupiny Amper Jan Palaščák. Vytvořil virtuální měnu CO2IN, která je kryta evropskými emisními povolenkami.

Nákupem měny stahují uživatelé povolenky z trhu. Díky tomu jich méně zbude na továrny a elektrárny a jejich koupě je vyjde dráže. To by je ve výsledku mělo motivovat k rychlejšímu přechodu na udržitelnější technologie. Uživatelé aplikace tak nepřímo omezují vypouštění skleníkových plynů do ovzduší.

Aplikace zároveň umožňuje spočítat si svoji uhlíkovou stopu a nakoupit si přesně takové množství CO2INů, abyste ji smazali. Nová virtuální měna by mohla také sloužit jako platidlo, které se dá využít podobně jako kryptoměny. Na rozdíl od nich je však transparentní a nezatěžuje životní prostředí těžbou, která pálí spoustu elektřiny. Naopak přispívá k ekologičtější budoucnosti.

Jan Palaščák

Amper už spustil ostrou verzi aplikace, kterou v současnosti testuje a na trhu by měla být dostupná v první polovině září. Název CO2IN odkazuje na spojení anglického výrazu pro minci „coin“ a obecné zkratky pro skleníkové plyny CO2, kterých lidstvo vypouští do ovzduší 51 miliard tun ročně.

„Naše virtuální měna je krytá reálnou hospodářskou hodnotou, tedy emisními povolenkami, přičemž uhlík funguje jako nový zlatý standard. Pořízením každé stovky CO2INů uživatel stáhne z trhu jednu povolenku a zamezí vypuštění tuny skleníkových plynů do ovzduší,“ přibližuje Jan Palaščák.

Jak už bylo řečeno, čím víc CO2INů si uživatelé pořídí, tím víc poroste cena jedné povolenky, což by mělo továrny a elektrárny motivovat, aby modernizovaly své provozy. Má to však ještě jeden přínos. „Výnosy z povolenek putují do národních fondů, jako je například český Modernizační fond, které je investují do obnovitelných zdrojů. Díky vyšším cenám tak jde na tyto účely více peněz,“ vysvětluje Palaščák.

A dodává, že jeho cílem je zefektivnit celý evropský systém povolenek EU ETS. Obchod s povolenkami se tím navíc otvírá soukromým osobám, které k nim dosud neměly jednoduchý přístup.

„Cílíme na jednotlivce, firmy i obce, které se díky tomu mohou aktivně podílet na ochraně klimatu. V aplikaci zároveň mohou vyplnit informace o různých typech spotřeby, které mají, jako je bydlení nebo cestování. Spočítají si tak uhlíkovou stopu a nákupem CO2INů si ji mohou snížit až na nulu,“ popisuje zakladatel společnosti Amper.

Novou měnou by se mělo dát také platit v obchodech, e-shopech, restauracích a za nejrůznější služby. „Jestliže obchodníci umožňují platit kryptoměnami, pak je technicky jednoduché připojit i CO2INy. Věřím, že by to mohlo být zajímavé pro ty, kteří se snaží chovat odpovědně k životnímu prostředí,“ uvádí Palaščák.

V praxi to může vypadat třeba tak, že pojedete vlakem do Berlína, za virtuální měnu si koupíte lístek, zároveň jejím prostřednictvím vymažete svou uhlíkovou stopu z cesty a v Berlíně si s ní objednáte pivo.

Článek je rozdělený na dvě části, pokud si chcete přečíst jeho zbytek, klikněte na následující tlačítko.