skip to main content
Ekologie

Čech vytvořil novou virtuální měnu. Smažete s ní svou uhlíkovou stopu

S aplikací má český podnikatel globální ambice, ale zpočátku se hodlá soustředit na evropské metropole, jako je třeba právě Berlín, Vídeň, Paříž, Amsterdam nebo Londýn.

„Nehodláme zkoumat ničí osobní motivace, proč si CO2IN kupuje, ani nikoho vylučovat. Čistě hypoteticky si tímto způsobem mohou zajistit přístup k povolenkám i znečišťovatelé, ale v tuto chvíli k tomu nemají důvod,“ říká Palaščák.

Spíš než pro ty, kdo už do systému EU ETS spadají, by podle něj CO2IN mohl být zajímavý pro ty, kterých se bude v budoucnu pořizování emisních povolenek nejspíš týkat, ať už jsou to importéři zboží do Evropy, nebo dopravní firmy.

Právě oblast dopravy je podle Palaščáka pro novou měnu nesmírně zajímavá, protože už nyní někteří provozovatelé aerolinek nebo autobusové dopravy nabízejí svým zákazníkům možnost vymazat svoji uhlíkovou stopu.

„Obvykle slibují, že za tyto peníze nechají vysázet nové stromy, což na první pohled není špatná myšlenka. Ostatně my sami sázíme stromy v našem stohektarovém Ampérově lese u Lipna. Ale jak uvádí Bill Gates ve své nové knize Jak se vyhnout klimatické katastrofě, kdyby jen všichni Američané chtěli vymazat svoji uhlíkovou stopu, tak by se dostali na hranici možností světového znovuzalesňování,“ říká zakladatel Amperu.

A dodává: „Navíc jak nedávno rozkryla sérií investigativních článků agentura Bloomberg, celá řada korporací jako United Airlines či Walt Disney investovala miliardy dolarů do iniciativy Green Trees, která měla zachraňovat stromy před vykácením, ale celé se to ukázalo jako podvod. U nás je akce bezprostřední – povolenka zmizí z trhu a zároveň plynou peníze do národních fondů, které jsou výrazně bezpečnější investicí.“

Reklama

Jan Palaščák se snaží přispět ke zlepšení stavu životního prostředí i svými dalšími aktivitami. V roce 2011 založil obchodníka s elektřinou z obnovitelných zdrojů a virtuální elektrárnu Amper Market, která měla v době svého největšího boomu obrat až čtyři miliardy korun. O sedm let později se ale rozhodl firmu prodat a vydat se trochu jinou cestou.

„Chtěli jsme přijít s konceptem, jak kompletně vymazat uhlíkovou stopu. Dnes se tak soustředíme především na firmy a města, kterým naše společnosti Amper Savings a Amper Industry pomáhají s energetickými úsporami, investicemi do obnovitelných zdrojů a uhlíkovými kompenzacemi,“ popisuje Palaščák.

Vedle toho skupina nově připravuje také rodinný investiční fond Amper Asset Management, v rámci kterého plánuje investovat například do fotovoltaických elektráren v Polsku. Další nohou jejího byznysu jsou inovace, kam spadá vedle CO2INu ještě firma Amper Meteo, která nabízí meteorologické služby především pro solární a větrné elektrárny.

Celkem má skupina v posledních dvou letech roční obrat kolem 300 milionů korun. V budoucnu se chce dostat až na miliardu korun tržeb stejně jako na miliardu korun uloženou v aktivech a EBITDA kolem 100 až 200 milionů korun.

„Moje vize je one carbon price globally, tedy aby za emise platili po celém světě všichni stejně, bez ohledu na to, jestli je vyprodukují v dopravě, průmyslu nebo osobní spotřebou. A věřím, že právě náš nejnovější projekt CO2IN k tomu může přispět,“ uzavírá Palaščák.

Předchozí stránka