skip to main content
Móda

Čekalo se víc. I tak se „porcelánové“ adidasky vydražily za skoro 3 miliony

Tipovalo se, že tyhle adidasky zlomí aukční rekord v kategorii sportovních bot. Ale nestalo se a aukční nadvláda tenisek Nike dál pokračuje. Nestačilo na to ani 126 tisíc dolarů, které nový majitel zaplatil za pár bot se třemi pruhy kombinujícími kůži a slavný míšeňský porcelán.

Je skoro jisté, že nosit je nikdo nikdy nebude a nejspíš skončí ve výstavní vitríně člověka, který včera přihodil nejvyšší částku během online dražby aukční síně Sotheby’s. Ale minimálně zkusit si je může. Ovšem jen pokud nosí dvaačtyřicítky. Taková je totiž velikost jediného vyrobeného páru tenisek Adidas x Meissen ZX 8000.

Při výrobě jedinečného páru bot se sešly hned dvě ikony německého průmyslového designu – sportovní značka Adidas a slavná míšeňská porcelánka Meissen založená už v roce 1710.

Reklama

Dražené boty vznikly jako nadstavba série Adidas A-ZX, která zahrnuje šestadvacet párů tenisek, jejichž podoba je vždy spojena s nějakým významným designovým prvkem začínajícím na konkrétní písmeno abecedy. Písmeno M připadlo právě na míšeňský porcelán.

Vzhled „porcelánových“ adidasek se inspiroval ikonickou vázou Meissen Krater, kterou v roce 1856 navrhl Ernst August Leuteritz. Devět set padesát gramů vážící tenisky ZX 8000 na její odkaz navazují jak barevným designem, tak přímo použitím porcelánových částí, které lze na botě najít na čtyřech místech – mezipodešvi, patě, šněrování a jazyku.

Podle aukční síně Sotheby’s dali finální barevnou podobu botám čtyři míšeňští malíři pracující ve třech různých odděleních porcelánky, kteří na kůži a i keramické části ručně převedli patnáct ze 130 vzorů používaných na slavné váze. A to včetně barevných květinových vzorů i dračích motivů.

Reklama

Samotná výroba bot trvala půl roku, během kterých tenisky několikrát urazily přes tři sta kilometrů dlouhou trasu mezi centrálou firmy Adidas v Herzogenaurachu a manufakturou Meissen v Míšni ležící nedaleko Drážďan.

Aukční síň Sotheby’s očekávala, že by se adidasky mohly prodat až za milion dolarů. Nepodařilo se a nakonec se jejich cena vyšplhala jen něco lehce přes desetinu původního odhadu. Ale i tak celá vydražená suma zamíří na konto Brooklynského muzea v New Yorku, které peníze použije k přiblížení umění tamní mládeži.

Důvodem proč většinu sneakersheads nechaly naprosto originální adidasky chladnou, může být fakt, že za nimi nestojí příběh skutečné slavné postavy. Takové boty totiž při aukcích obvykle kralují.

Důkazem jsou například ty, které obouval legendární basketbalista Michael Jordan spojovaný s konkurenční značkou Nike. Právě jeho boty řady Air Jordan se letos na jaře prodaly za 560 tisíc dolarů, tedy víc než 14 milionů korun. Staly se tak nejdráže vydraženými botami v historii.

Překonaly předchozí rekord z léta 2019, kdy se za víc než 10 milionů korun prodaly jiné boty značky Nike. Tehdy šlo o model Moon Shoe, který pro olympijské běžce navrhl spoluzakladatel Nike a trenér Bill Boweman. Exkluzivita tohoto páru bot z roku 1972 spočívá podle Sotheby’s v tom, že jde o poslední, který existuje v neporušeném stavu.

Reklama
Reklama