Začíná to připomínat Beckettovo Čekání na Godota. Vláda bezmála dva měsíce slibuje pomoc podnikatelům, kterou však mnozí dosud neviděli. Jejich zraky se v poslední době upírají především k záručnímu programu COVID III. Jeho spuštění se ale opět vzdálilo.

Po programech COVID I, II a Praha je COVID III v pořadí čtvrtým podpůrným programem pro živnostníky a firmy zasažené koronavirovou epidemií (třetím státním, do COVID Praha nalilo peníze hlavní město).

Jeho předchůdci se ovšem příliš nepovedli. To připouští i někteří členové vlády, načež vicepremiér a multifunkční ministr Karel Havlíček ujišťuje, že COVID III bude „robustní nástroj pro malé i střední firmy“. Není proto divu, že k němu vzhlížejí samotní podnikatelé i svazy, které je zastupují.

Původně se mluvilo o tom, že by přijímání žádostí do COVID III mělo být zahájeno na přelomu dubna a května, aby se posléze termín posunul na počátek května. V úterý se pak na stránkách Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) objevila informace, že program bude spuštěn v polovině května. Ani to ale není jisté.

„Nyní se musí dořešit kompletně smluvní dokumentace s příslušnými ministerstvy a komerčními bankami, které se chtějí do programu zapojit. Od toho se bude odvíjet i termín spuštění programu,“ odůvodnila Forbesu mluvčí ČMZRB Marie Lafantová.

„Vše se odvíjí od notifikace programu Evropskou komisí. Ta zatím probíhá,“ doplnil David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle dosud dostupných informací by záruční program COVID III měl podnikatelům zprostředkovat úvěry u komerčních bank v celkovém objemu až 500 miliard, za něž bude 150 miliardami ručit stát.

Půjčky budou určeny OSVČ a firmám do 500 zaměstnanců. A to dokonce i těm pražským, na něž se předchozí záruční program COVID II nevztahoval a které příliš nepochodily ani v programu COVID Praha, který se vyčerpal za devět minut.

Nezbývá než věřit, že tentokrát se pomoci podnikatelům skutečně dostane a tohle drama nebude – stejně jako hra Ira Samuela Becketta – absurdní.