skip to main content
Restart

Čekání podnikatelů se prodlouží. Spuštění COVID III se opět posunulo

Začíná to připomínat Beckettovo Čekání na Godota. Vláda bezmála dva měsíce slibuje pomoc podnikatelům, kterou však mnozí dosud neviděli. Jejich zraky se v poslední době upírají především k záručnímu programu COVID III. Jeho spuštění se ale opět vzdálilo.

Po programech COVID I, II a Praha je COVID III v pořadí čtvrtým podpůrným programem pro živnostníky a firmy zasažené koronavirovou epidemií (třetím státním, do COVID Praha nalilo peníze hlavní město).

Jeho předchůdci se ovšem příliš nepovedli. To připouští i někteří členové vlády, načež vicepremiér a multifunkční ministr Karel Havlíček ujišťuje, že COVID III bude „robustní nástroj pro malé i střední firmy“. Není proto divu, že k němu vzhlížejí samotní podnikatelé i svazy, které je zastupují.

Původně se mluvilo o tom, že by přijímání žádostí do COVID III mělo být zahájeno na přelomu dubna a května, aby se posléze termín posunul na počátek května. V úterý se pak na stránkách Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) objevila informace, že program bude spuštěn v polovině května. Ani to ale není jisté.

Reklama

„Nyní se musí dořešit kompletně smluvní dokumentace s příslušnými ministerstvy a komerčními bankami, které se chtějí do programu zapojit. Od toho se bude odvíjet i termín spuštění programu,“ odůvodnila Forbesu mluvčí ČMZRB Marie Lafantová.

„Vše se odvíjí od notifikace programu Evropskou komisí. Ta zatím probíhá,“ doplnil David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle dosud dostupných informací by záruční program COVID III měl podnikatelům zprostředkovat úvěry u komerčních bank v celkovém objemu až 500 miliard, za něž bude 150 miliardami ručit stát.

Půjčky budou určeny OSVČ a firmám do 500 zaměstnanců. A to dokonce i těm pražským, na něž se předchozí záruční program COVID II nevztahoval a které příliš nepochodily ani v programu COVID Praha, který se vyčerpal za devět minut.

Nezbývá než věřit, že tentokrát se pomoci podnikatelům skutečně dostane a tohle drama nebude – stejně jako hra Ira Samuela Becketta – absurdní.