Cena stříbra se v posledních dnech dostala na svůj více než desetiletý rekord, vzrostla meziročně o 25 procent na 31,3 dolaru za unci. Od začátku roku stříbro zdražilo o deset procent. Kilový stříbrný slitek stojí okolo třiceti tisíc korun, uvedl na základě dat agentury Bloomberg investor a majitel B&K Nemovitostní investice Vladimír Brůna.

„V roce 2011 stála unce stříbra téměř padesát dolarů. Dá se očekávat postupný návrat k této hodnotě a další strmý růst. Důvodem je jeho využití v průmyslu, elektronice, a zhoršující se podmínky jeho těžby,“ řekl Brůna.

„Dalším faktorem je role stříbra jako bezpečného přístavu pro investory, podobně jako je tomu u zlata. Obecně se dá říci, že všechny investice jsou teď drahé, ale stříbro teprve drahé bude,“ dodal Brůna.

Pokud by pokračovala těžba stříbra jako nyní, vytěžení veškerého zbývajícího stříbra bude podle něj trvat dvacet let. „Bude záležet na tom, zda nebudou objeveny nové zásoby stříbra a na objemu stříbra, které projde recyklací,“ zhodnotil. Stříbro se v elektronice používá od běžných zařízení, jako jsou chytré telefony a notebooky, po sofistikované lékařské vybavení.

Stříbro má jako průmyslový kov ještě větší potenciál než zlato, míní Bruna. „O růstu zájmu o stříbro svědčí i fakt, že jeho celosvětové zásoby jsou na šestiletém minimu. Jen za poslední dva roky se zásoby snížily o třicet procent. Velké objemy stříbra například na začátku letošního roku nakupovala indická centrální banka. Stříbro je jedna z mála komodit, kterou lze nakupovat fyzicky. V případě finanční krize a pádu bank vám stříbro zůstane v rukou,“ řekl Brůna.

Podle databáze dolů a projektů společnosti GlobalData je na světě v provozu více než 757 dolů na stříbro, z toho sto v Mexiku. Na světě je 3,5 miliardy uncí ryzího stříbra, jedna unce odpovídá 31,1 gramu.

Na jednoho člověka připadá méně než patnáct gramů stříbra. Stříbra je v zemské kůře šestnáctkrát víc než zlata. Dlouhodobě bylo stříbro šestnáctkrát levnější než zlato. „Momentálně je ale stříbro téměř devadesátkrát levnější než zlato,“ vypočetl Brůna.