Během jednoho dne přišel šéf a zakladatel internetového nákupního obra Amazon o 6,9 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 159 miliard korun. To je pro představu suma, která by dokázala vyrovnat schodky českého rozpočtu za posledních pět let. Jeff Bezos zchudl poté, co Amazon oznámil horší výsledky za třetí čtvrtletí a akcie firmy následně spadly až o devět procent.

Jakkoli posléze akcie mírně přidaly, po zavření burzy bylo jasné, že se jmění Jeffa Bezose snížilo na 103,9 miliardy dolarů. Tato částka ho v žebříčku nejbohatších lidí světa podle Forbesu sesazuje z trůnu, kde Bezose střídá miliardářský matador Bill Gates. Jeho jmění momentálně odhadujeme na 105,7 miliardy dolarů.

Bezos se poprvé stal nejbohatším mužem planety loni na podzim, kdy ukončil Gatesovo čtyřiadvacetileté kralování. Tehdy Forbes ocenil Bezosův majetek na 160 miliard dolarů. Snížení na současnou hodnotu však nevyplývá jen z pohybů cen akcií na burze. Jeff Bezos se mezitím stačil rozvést a na svou bývalou manželku MacKenzie Bezos převedl čtvrtinu ze svého podílu v Amazonu. Tím se dostala do první dvacítky světových dolarových miliardářů a její jmění aktuálně činí 32,7 miliardy dolarů.

Za čerstvým poklesem stála skutečnost, že Amazon ve čtvrtek ohlásil 26procentní pokles čistého zisku ve třetím čtvrtletí. Jde o první pokles ziskovosti od roku 2017 a údajně jde na vrub vyšším než očekávaným investicím do infrastruktury, která má zajistit zákazníkům služby Amazon Prime doručení objednávky během jednoho dne.