Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos ve čtvrtek večer oznámil, že převede zhruba čtyři procenta akcií společnosti na svou manželku MacKenzie, se kterou nyní prochází závěrečnou fází rozvodového řízení. Formálně vypořádáni by měli být do začátku července.

Zmiňované akcie mají hodnotu přesahující 35 miliard dolarů. To by z MacKenzie udělalo třetí nejbohatší ženu světa hned za majitelkou L’Oréalu Françoise Bettencourt Meyers, jejíž jmění je odhadováno na 52,9 miliardy dolarů, a majitelkou Walmartu Alice Walton se 45 miliardami dolarů.

V celkovém žebříčku nejbohatších lidí světa se tak může zařadit na 26. pozici před majitele Nike Phila Knighta.

Jeff Bezos pak zůstane nejbohatším mužem planety se jměním přesahujícím 110 miliard dolarů. Na druhé příčce je s odhadovanými 99,5 miliardy dolarů zakladatel Microsoftu Bill Gates.

I když rozvodové řízení Bezosových stále probíhá, rozvod Jeffa a MacKenzie se pravděpodobně zapíše do historie jako vůbec nejdražší. S přehledem překoná rozvody ultrabohatých párů jako Steve a Elaine Wynnovi (Elaine získala odhadovaných 850 milionů dolarů) nebo Bill a Susan Grossovi (Susan získala 1,3 miliardy dolarů).

V prohlášení zveřejněném na Twitteru Jeff Bezos napsal: „Veškerá naše práce ukazovala schopnosti MacKenzie. Byla výjimečnou partnerkou, spojencem i matkou.“

MacKenzie se ve čtvrtek také vyjádřila na Twitteru. „Jsem vděčná, že proces ukončení našeho manželství je za námi. Ráda Jeffovi předám všechny své podíly ve Washington Postu a Blue Originu a 75 procent našich akcií včetně mých hlasovacích práv, abych podpořila jeho další práci v těchto neuvěřitelných společnostech.“

Pár podal žádost o rozvod 4. dubna a podle vyjádření zaslaného americké Komisi pro cenné papíry (SEC) kvůli chystanému převodu akcií očekává, že oficiálně rozvedeni budou do začátku července.

Zpráva také zmiňuje, že dokud MacKenzie neprodá své akcie na veřejném trhu, bude hlasovací práva s nimi spojená vykonávat Jeff. A pokud by opravdu akcie změnily majitele, kupující bude muset podepsat dohodu, která Bezosovi rovněž zajistí kontrolu nad hlasovacími právy.

Manželé oznámili rozchod letos v lednu po 25 letech manželství. Po zveřejnění zprávy o odloučení se o Bezose začínal nadmíru zajímat bulvární tisk – v deníku National Enquirer se dokonce objevila intimní konverzace mezi šéfem Amazonu a jeho milenkou, televizní moderátorkou Lauren Sanchez.

Bezos nato zveřejnil otevřený dopis, kterým obvinil skupinu American Media Inc., jež National Enquirer vlastní, z vydírání. Skupina ovšem jakékoli pochybení odmítá.

Bezos také najal tým vyšetřovatelů, aby zjistil, kdo a jak přesně se dostal k jeho soukromým zprávám. Jeho konzultant Gavin de Becker nakonec obvinil vládu Saúdské Arábie z nezákonného získání přístupu do Bezosova mobilního telefonu, Saúdové to ovšem popřeli.