Česká ekonomika směřuje k celoroční stagnaci. Shodují se na tom analytici při hodnocení dnešních zpřesněných údajů o vývoji hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí. Očekávají, že druhé pololetí přinese oživení spotřeby domácností, zpomalí se ale růst exportu, který ekonomiku táhl v první polovině roku. Podle Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,1 procenta, meziročně klesl o 0,4 procenta.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka nelze mezičtvrtletní růst HDP přeceňovat. „V úterý zveřejněné výsledky nemění pohled na další vývoj české ekonomiky. Domácí poptávka se sice začíná stabilizovat, investiční dokonce růst, avšak nová rizika se objevují v zahraničí,“ poukázal na slabší hospodářskou výkonnost Německa, které je významným českým obchodním partnerem. „Kladná nula proto bude pro českou ekonomiku v letošním roce ještě dobrým výsledkem,“ dodal Dufek.
„Česká ekonomika prožila malátné první pololetí a má téměř jistě namířeno do podobně slabého druhého. V prvních šesti měsících byla hlavní brzdou růstu snížená spotřeba domácností, která utrpěla propadem reálných příjmů a mrazivou spotřebitelskou náladou. Naopak směrem nahoru ekonomiku táhl průmyslový sektor,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Ve druhém pololetí se podle něj působení jednotlivých složek HDP obrátí. „Celkový výsledek bude patrně téměř identický, druhé pololetí stejně jako to první přinese ekonomickou stagnaci, a poblíž nuly tak skončí i celoroční výsledek,“ doplnil.
Také hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává změnu struktury HDP. „Mezikvartální údaje naznačují, že se česká ekonomika v polovině roku nacházela v bodu zlomu, a že letošní druhé pololetí bude z hlediska struktury vypadat odlišně. Čekáme zejména odraz ode dna v soukromé spotřebě, k němuž napomůže nejen pokles inflace, ale zřejmě také zapojení části ‚covidových‘ úspor během letních dovolených. Export již naopak neporoste stejným tempem jako v prvním pololetí, jelikož globální poptávka zůstává utlumená,“ uvedl.
Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák si všímá, že na oživení spotřeby domácností ukazují už údaje za druhé čtvrtletí, kdy se mezikvartálně zvýšila o 0,2 procenta. Byl to přitom první růst od poloviny roku 2021. Zároveň ale upozornil, že je spotřeba na výrazně nižší úrovni, než na jaké byla před pandemií covidu-19. „Pokud nepočítáme ‚covidová‘ čtvrtletí, tak se spotřeba domácností stabilizovala na úrovních roku 2016,“ řekl.