Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, což bylo meziročně zhruba o dvacet devět procent více, ale stále o pětinu méně než v roce 2019 před pandemií covidu-19, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.
Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky jsou do statistiky zahrnuté údaje z pěti mezinárodních letišť v zemi.
Pražské Letiště Václava Havla loni přepravilo přibližně dvaadevadesát procent z celkového počtu cestujících, tedy 13,8 milionu.
V roce 2019 česká letiště odbavila celkem 18,8 milionu pasažérů, z toho 17,8 milionu odbavilo ruzyňské letiště. Loňská čísla ze všech českých letišť jsou tak stále zhruba o dvacet procent nižší než v roce 2019, pražské letiště za rokem 2019 zaostává o dvacet dva procent.
Většinu pasažérů loni česká letiště odbavila na mezinárodní lety, zbylé přibližně půl procento tvořily vnitrostátní lety. Odlety mírně převyšovaly přílety.
Nejvíce pasažérů, téměř třicet šest procent, cestovalo z českých letišť ve třetím čtvrtletí, nejméně naopak v prvním.
Podle informací na webu Řízení letového provozu bylo v Česku loni devatenáct mezinárodních letišť, pouze šest z nich je však veřejných.
Pravidelný letecký provoz je na mezinárodních letištích v Praze-Ruzyni, v brněnských Tuřanech, v Ostravě, v Pardubicích a Karlových Varech, tato letiště jsou podle Jemelky zahrnuta do statistiky.
Veřejným mezinárodním letištěm je i letiště v Mnichově Hradišti, které má však nepravidelný letecký provoz.
Na celkovém počtu přepravených pasažérů v roce 2023 se podílelo brněnské letiště zhruba 4,6 procenta a kromě ruzyňského letiště loni jako jediné přesáhlo půl milionu cestujících.
Podíl ostravského letiště na celkovém počtu přepravených cestujících loni činil 2,3 procenta, pardubického 0,8 procenta a podíl karlovarského letiště byl 0,1 procenta.