skip to main content
Český byznys

Česká skupina Arete prodává firmě Cromwell European nemovitosti za tři miliardy

Česká investiční a nemovitostní skupina Arete prodává společnosti Cromwell European nemovitostní portfolio za 113,2 milionu eur (asi tři miliardy korun). Firmy podepsaly smlouvu, transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Portfolio zahrnuje 11 logistických a průmyslových nemovitostí v České republice a na Slovensku. Celková pronajímatelná plocha prodávaných nemovitostí je 125 tisíc metrů čtverečních. Budovy jsou téměř stoprocentně obsazeny. Na dalších 140 tisících metrů čtverečních bude moci Cromwell European zahájit novou výstavbu.

Reklama

Server E15.cz napsal, že kupující fond Cromwell European Real Estate je z australské skupiny Cromwell Property Group.

„Transakcí jsme upevnili pozici fondu ve střední Evropě, konkrétně na rozvíjejících se trzích České a Slovenské republiky, od nichž se očekává, že budou těžit z další integrace se sousedními západoevropskými ekonomikami,“ řekl serveru Simon Garing, generální ředitel společnosti Cromwell European Real Estate, která kupující fond spravuje.

Reklama
Předplatné Forbesu

Podle údajů realitní poradenské společnosti Colliers objem realitních transakcí v Česku letos do konce září meziročně klesl o 12 procent na 2,2 miliardy eur (asi 60 miliard korun). Na průmyslové nemovitosti připadalo 29 procent, tedy 17,5 miliardy korun.

Skupina Arete vznikla v roce 2014 a zaměřuje se na investice do nemovitostí. První podfond Arete Invest, který se zabýval rezidenčními nemovitostmi, ukončil investiční cyklus v roce 2017 s celkovým hrubým zhodnocením 120 procent. Druhý, investující do průmyslových nemovitostí funguje od roku 2016 a má od vytvoření celkové hrubé zhodnocení přibližně 110 procent.

Od roku 2020 je pro investory otevřen třetí fond Arete Industrial, jehož cílem jsou investice do průmyslových nemovitostí a také jejich výstavba.

Reklama
Reklama