Růžová pilulka proti bolesti bývá nedílnou součástí dámských kabelek a minimálně jednou za měsíc přijde vhod. Bolestivou menstruací totiž podle výzkumů trpí 30 až 50 procent žen v reprodukčním věku. Časté užívání prášků tlumících bolest ale není bez zdravotních rizik. Teď by je mohl nahradit vynález české studentky.

Tílko by mělo pomáhat při menstruaci, ovulačních bolestech či jako prevence prochladnutí močových cest.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina Rydlová z Ústavu průmyslového designu Fakulty architektury ČVUT si všímala, že její spolužačky řeší bolestivou menstruaci léky. Sama si jimi musela několikrát pomoci od bolesti. „Platíčka ibalginu, kolují mezi školními batohy či dámskými kabelkami, aniž by se nad tím někdo pozastavoval,“ kroutí hlavou.

Protože se ve svém oboru soustřeďuje na zdravotnické pomůcky, přemýšlela, jak pilulku chytře nahradit.

Pod rukama jí nakonec vzniklo dámské body Moody, které je v v oblasti beder a podbřišku prošito stříbrnými nitěmi vedoucími teplo. „Jsou to jen nitě, žádný drátek, takže je nošení pohodlné,“ podotýká. Tílko je možné běžně nosit na veřejnosti, na první pohled není nic patrné.

Body má ale po straně malou kapsičku s baterkou napájející nitě. K tomu Rydlová pracuje na mobilní aplikaci, přes kterou bude možné regulovat teplotu oděvu tak, aby nedocházelo k prochladnutí těla a stažení svalů pánevního dna, jehož následkem jsou bolestivé křeče.

„Tílko by mělo pomáhat i při ovulačních bolestech či jako prevence prochladnutí močových cest,“ vyjmenovává mladá studentka časté ženské obtíže. Na pomoc s vývojem si přizvala odborníky na elektricky vodivé textilie z Fakulty elektrotechnické. „Ocenila jsem jejich přístup a nadšení se na projektu podílet,“ chválí kolegy.

Předpokládá, že tílko by mělo být k prodeji zhruba za rok (a snaží se o návrh, který by byl cenově dostupný i pro mladé dívky). Teď intenzivně pracuje na jeho testování a vylepšení. Před sebou má tři možné podoby body a vybírá, kterou z nich uvést na trh.

Jedna varianta dokonce využívá paličkovanou krajku – studentka tak v konceptu propojuje nové technologie s českou řemeslnou výrobou. Výroba vodivé krajky je však neuvěřitelně pracná a časově náročná, a navíc se paličkuje na míru. Co kus, to originál.

Pokud se nakonec tento koncept dostane na trh, zákaznice by mohly do svého šatníku zařadit praktický kousek, který pomůže od bolesti a zároveň přitáhne žádanou pozornost.