České Budějovice. Mezinárodní komise zvolila Budějovice Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028. Prestižní titul je obrovskou šancí představit kulturní prostředí města a kraje celé Evropě. Zároveň je to po třinácti letech silný impulz pro kulturu v celé České republice.

Ve finále soutěžily právě České Budějovice a východočeský Broumov, které už dvě dekády zvelebuje filantrop a podnikatel Jan Školník, se kterým loni Forbes přinesl obsáhlý rozhovor.

„Mám ohromnou radost a jsem hrdá na to, že se České Budějovice staly Evropským hlavním městem kultury. Ocenění je nejen poctou pro naše krásné město, ale také výsledkem tvrdé práce, vášně a oddanosti celého našeho širokého týmu. Těšíme se na další kroky, čeká nás hodně práce. Je to výsledek více než dvou let usilovné práce celého týmu, místních politiků a zapojených organizací a jsme moc šťastní, že se městu podařilo titul získat,“ sdělila primátorka Dagmar Škodová Parmová.

„Jsem velmi potěšen, že Budějovice uspěly. Tento úspěch s sebou přinese mnoho příležitostí pro rozvoj našeho regionu, vize a strategie kandidatury respektují naše kulturní bohatství. Investice do kulturních zařízení budou mít pozitivní vliv na kvalitu života ve městě i v kraji a je nezbytné, aby město mělo dostatečné kapacity a zdroje a bylo schopné implementovat a realizovat projekty spojené s titulem,“ uvedl hejtman Martin Kuba.

„Naplnit vize přihlášky je závazek, na kterém je celý tým připraven pracovat. Jsme přesvědčeni, že naše vize (perma)kultury, která klade důraz na trvalou udržitelnost a kvalitu života obyvatel prostřednictvím umění, kultury a kulturního dědictví, je tím správným směrem, kterým bychom měli kráčet. Těší mě, že jsme se mohli spojit a spolupracovat s občany města a kraje,“ řekla kreativní manažerka kandidatury Anna Hořejší.

Hořejší také uvedla, že nadále budou rozvíjet spolupráci s neúspěšným kandidátem Broumovem, kteří dle jejích slov na přípravě ke kandidatuře odvedli vynikající práci.

Titul pomáhá ke kulturnímu i ekonomickému rozvoji měst a celých regionů. V následujících letech budou České Budějovice postupně spouštět projekty, které obohatí město i kraj.

Postupně budou pokračovat již probíhající projekty, startovat další a vše vyvrcholí v roce 2028, kdy se na Budějovice budou upínat oči celé Evropy. Město se také chystá vypsat výběrové řízení na nového ředitele nebo ředitelku zapsaného ústavu Budějovice 2028 a na nové pracovní pozice, včetně pozic pro dobrovolníky.

Titul Evropské hlavní město kultury je od roku 1985 vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Titulem se pyšnilo už více než šedesát evropských měst, od metropolí po desetitisícová městečka. Titul získala v roce 2000 Praha, v roce 2015 pak Plzeň.