Kam směřuje česká gastronomie? A jak podporovat mladé talenty? O tom si ve studiu Forbesu povídali Jiří Nehasil, CEO Makro Česká republika, a hvězdný šéfkuchař Lukáš Hlaváček.

Z brněnského učňáku se přesunul do Prahy, kde se učil vařit v Alcronu pod křídly Romana Pauluse, ale nejvíc zkušeností načerpal v zahraničí. Nejdřív v Londýně, ve dvouhvězdičkové michelinské restauraci The Ledbury, potom v kalifornské tříhvězdě The Restaurant at Meadowood.

Před třemi lety se Lukáš Hlaváček vrátil zpátky do Prahy, kde teď šéfuje kuchyni Terasy u Zlaté studně. Ta pod jeho vedením aspiruje na vlastní michelinskou hvězdu.

„Odjet do zahraničí bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Nenaučil jsem se tam jen vařit, ale taky přemýšlet o tom, jak má restaurace fungovat a na co všechno je při tom potřeba myslet,“ shrnuje Lukáš svoji celkem šestiletou zkušenost.

Kvalita české gastronomie je ale podle obou odborníků v dnešní době se Západem už srovnatelná. „Za posledních deset let jsme viděli enormní posun. Z Česka mizí spousta starých zajetých zvyků včetně toho, že všichni chtějí velký talíř plný jídla bez ohledu na kvalitu surovin,“ říká Nehasil.

„Podle mého názoru se určitě posouváme správným směrem. Trendy je teď lokálnost, udržitelnost a jednoduchost. Práce se třemi nebo čtyřmi surovinami je mnohem cennější než kombinování deseti ingrediencí, které spolu dobře nefungují,“ dodává Hlaváček.

Jak bude vypadat tuzemská gastroscéna za deset let? Jak moc náročná práce v gastru vlastně je? Liší se nějak český konzument od toho zahraničního? Nejen o tom je řeč v novém dílu Forbes BrandVoice podcastu.