Mračící se obličeje v ranním metru by mohly značit, že Češi nepatří mezi nejšťastnější tvory na této planetě. Alespoň v lidské říši se jim ale v tomto ohledu nevede vůbec špatně. Podle zprávy World Happiness Report 2021 jsme 18. nejšťastnější zemí na světě.

První příčku žebříčku, který každoročně sestavuje OSN, už počtvrté za sebou obsadilo Finsko. V první desítce je hned několik skandinávských zemí – druhé Dánsko, šesté Norsko a sedmé Švédsko. Na třetím místě se umístilo Švýcarsko, kterému jsou v patách Island a Nizozemsko.

Evropské země přitom obsadily prvních osm příček, dvě zbývající místa do první desítky doplnil Nový Zéland a Austrálie. Česko v posledních letech šplhá stále výš, oproti minulému ročníku si polepšilo o jednu příčku. Má skóre 7.0, světový průměr je 5.5 a evropský 6.4, oba tak naše kotlina převyšuje.

Naopak nejméně šťastné země jsou Afghánistán, Zimbabwe, Rwanda, Botswana a Lesotho. Celkem studie zahruje 149 zemí. Její autoři hodnotí dlouhodobou spokojenost se životem v jednotlivých zemích, která se podle nich nijak výrazně nesnížila ani během pandemie. Na druhou stranu se ale častěji objevily emoce jako smutek a strach.

Štěstí podle tvůrců World Happiness Report nejčastěji závisí na faktorech, jako jsou příjmy, zdraví, blízké osoby či svoboda. Vedle ankety mezi respondenty v jednotlivých zemích tak zpráva bere v potaz i objektivně měřitelné hodnoty jako hrubý domácí produkt, předpokládaná délka zdravého života, míra korupce nebo sociální podpora.