skip to main content
Byznys

Česko se zastavuje. Zavírají se školy, kina, divadla a akce nad 100 lidí. Další rána pro ekonomiku

Reklama

Aktualizujeme

Bezpečnostní rada státu sáhla v boji proti šíření koronaviru k opatřením, která nemají v novodobé historii Česka obdoby. Premiér Andrej Babiš dnes ráno oznámil, že s platností od úterních šesti večer se zakazují všechny hromadné akce nad 100 lidí, a to včetně kulturních a sportovních. Zároveň se zavírají všechny školy s výjimkou mateřských. Opatření platí do odvolání.

„Vztahuje se to na jednorázové akce, kde je najednou poměrně velký počet lidí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Nejsou to zařízení, kde se lidé mění v čase, procházejí a podobně, jako jsou nákupní centra, wellness centra. Problém je, pokud se lidé koncentrují na jednom místě v rámci plesu, taneční akce, společenské události, sportovní události. Nejsou až takový problém místa, kde lidé korzují,“ dodal ministr.

Zákaz veřejných akcí se tak týká divadel, kin i muzeí, stejně jako velkých sportovních událostí. Podle Vojtěcha není zatím namístě, aby byly kvůli novému koronaviru zavírány restaurace či obchodní centra.

Reklama

Každopádně boj s koronavirem, který zatím pociťovaly především firmy v cestovním ruchu, hotely a průmyslníci navázaní například na dovoz zboží do Číny či na vývoz z ní, se teď přenáší prakticky na všechny Čechy. A pochopitelně to bude mít velké dopady na ekonomiku. Jak hluboké a významné, bude záležet na tom, jak dlouho opatření potrvají.

Aktuálně to znamená těžkosti a větší náklady pro všechny rodiče, kteří budou muset řešit hlídání potomků, citelná rána je to pro kina, jimž obratem vypadnou příjmy (nehledě na odložené premiéry). Ztráty zaznamenávají všechny konference, koncerty či společenská setkání, na něž je navázán byznys a sponzoři.

„Je to minus pro ekonomiku na všech frontách. Situace je navíc komplikovaná tím, že je výpadek jak na straně nabídky, tak poptávky. Jinak řečeno, výrobní řetězce po světě mají problémy kvůli výpadku v Číně, což znamená, že některé zboží nebude ke koupení. A pochopitelně bude výpadek i na straně poptávky, protože lidé zavření doma neutrácejí a budou určitě více šetřit. Ekonomika je v tak v kleštích,“ říká hlavní ekonom Deloittu David Marek.

Na druhou stranu dodává, že důležité a pozitivní je, že globálně není zasažen finanční sektor, který prakticky zastavil ekonomiku na podzim 2008, a že česká ekonomika nemá strukturální problém. „Jde prostě o vnější faktor, který musí odeznít. A jakmile funguje bankovnictví a finanční sektor, je to vždy snáze zvládnutelné,“ říká David Marek.

Průběžně chodí zprávy o konání či nekonání sportovních utkání včetně fotbalu. „Soutěžní utkání organizované FAČR, KFS, nebo OFS, se neruší. Pořadatel utkání (domácí klub) je povinen zabezpečit, že se soutěžního utkání nezúčastní více než 100 osob,“ oznámil generální sekretář fotbalové asociace Jan Pauly. V praxi to znamená, že na programu zůstanou zápasy třetí nejvyšší ligy a nižších amatérských soutěží. O osudu duelů první a druhé ligy by měla teprve jednat Ligová fotbalová asociace (LFA), která sdružuje profesionální kluby.

Reklama
Reklama