Rozběhal Čechy, naučil je milovat závody a dokázal, že z běhání může být slušný byznys. Do jeho série závodů RunCzech se jen letos v Česku zapojí na 90 tisíc lidí. A teď jde Carlo Capalbo dál.
Inicioval vznik běžecké „Ligy mistrů“, která propojí půlmaratony v pěti evropských zemích. Do unikátního projektu SuperHalfs Series se kromě Prahy zařadí i závody v Lisabonu, Kodani, Cardiffu a Valencii. Cílem je vytvořit nový zážitkový produkt, který osloví amatérské běžce nejen z celé Evropy.
„Sledujeme, jak jsou půlmaratony extrémně populární, a viděli jsme v tom příležitost vytvořit něco nového,“ řekl Carlo Capalbo při slavnostním představení série na Evropské konferenci běžeckého byznysu v Praze. Na té se přitom o propojení běhu a zážitků mluvilo jako o jednom z hlavních trendů v tomto oboru.
„Lidé chtějí běhat a mají rádi aktivní dovolené. Půlmaratony jsou zároveň v Evropě vůbec nejoblíbenější vzdáleností a mají na trhu největší potenciál,“ vysvětlil Sašo Belovski, business development director z Prague International Marathonu (společnosti, pod niž patří značka RunCzech), motivy, jež vedly ke vzniku nového seriálu. Ten zatím nemá v amatérském běhání obdoby. Dosud fungují slavné závody v jednotlivých zemích samostatně a nejsou nijak propojené.
Nápad na vznik běžecké Ligy mistrů zrál v hlavách Carla Capalba a lidí v jeho týmu už delší dobu, ve světě běhu je totiž kromě samotného růstu zájmu o závody mezi amatéry vidět i to, že popularita cestování za závody do jiných zemí nikdy nebyla vyšší, a navíc dál roste. Ukázalo se to například v průzkumu State of Running od RunRepeat a IAAF. Víc než třetina závodníků přijíždí na půlmaratony zapojené do SuperHalfs ze zahraničí.
„Při hledání dalších měst zapojených do SuperHalfs jsme nedělali žádné výběrové řízení, vzniklo to přirozeně. Dali jsme se do řeči s organizátory půlmaratonů, které patří k nejkvalitnějším v Evropě a jsou mezi lidmi populární. Výsledkem je série závodů v pěti městech, která začne příští rok v březnu v Lisabonu a která má spojit komunitu lidí, kteří chtějí běhat a cestovat,“ říká Belovski.
Běžci, kteří se do série zapojí, můžou sbírat razítka do virtuálního pasu a každý, kdo uběhne všech pět závodů během 36 měsíců, se dostane do Síně slávy, získá speciální medaili SuperRunner a čekají ho i další benefity. „Budou mít garantované startovní místo, fast track nebo speciální koridor na startu,“ popsal některé z výhod Capalbo s tím, že přidají ještě další.
Na druhou stranu to pro pořadatele znamená jednoduše nový marketingový produkt, který by mohl přilákat nové běžce a který má podporovat turismus. S každým běžcem navíc většinou na závody cestuje nejméně jeden člověk jako doprovod.
SuperHalfs s.r.o. bude mít sídlo v Praze, a jak říká Belovski, bude to nový vývozní artikl. Do budoucna je možné, že se k pětici půlmaratonů přidá třeba ještě jedno nebo dvě další města, prý se uvidí, až se projekt rozjede.
„Samozřejmě se nabízí i myšlenka to rozšířit ještě víc i na další kontinenty, ale to je strategie na delší dobu,“ dodává Belovski z PIM, který měl v roce 2018 obrat 168 milionů (meziročně o 26 milionů víc) a jehož série RunCzech 11 závodů v Česku by se příští rok mohlo podle odhadů zúčastnit přes 100 tisíc lidí.
Nejen v Česku, ale na celém světě zájem o běhání roste a z prakticky nejlevnějšího sportu se stává čím dál větší byznys. Jen účast na maratonech během 10 let globálně vzrostla téměř o 50 procent a dokončilo je podle IAAF skoro 1,3 milionu lidí.