Zaplněné tribuny, fanoušci v ulicích a vášnivé diskuse nad výsledky či momenty z ledové plochy. Národ opět žije ledním hokejem. A tak nepřekvapí, že český byznys chce být u toho.

K hokejovému šampionátu, který se v těchto dnech odehrává v Praze a Ostravě, bylo před jeho zahájením vzhlíženo jako k tuzemskému sportovnímu vrcholu. Nejen tohoto roku, ale dost možná celé poslední dekády.

„Věřím, že letos zúročíme veškeré investice a aktivity, které se tu v uplynulých letech udály, a na konci budou rekordní čísla, včetně hospodářských výsledků,“ říkal nedávno v obsáhlém rozhovoru pro Forbes Robert Schaffer, šéf pražské O2 areny, v níž proběhne větší část zápasů turnaje.

Robert Schaffer | Foto Michael Tomeš

První hrací víkend, během kterého svá dvě utkání sehráli i čeští reprezentanti nebo výběr Kanady s hvězdami NHL, ho musel potěšit. Ukázal, že skutečně jde o celospolečenskou událost, vyvolávající v lidech pocit, že chtějí být její součástí.

Očekává se, že jen do libeňské multifunkční haly zavítá během necelých tří týdnů na půl milionu diváků. A mezi nimi byli a nepochybně ještě budou početně zastoupeni také čeští byznysmeni a manažeři.

„S hokejem jsme neodmyslitelně spojeni už řadu let, marketingově je to pro nás sport číslo jedna a fakt, že se mistrovství bude hrát doma, z toho udělá jednu z událostí roku, a to jak pro mě, tak pro Tipsport, hokejové fanoušky a vlastně celou českou společnost,“ komentoval už dříve pro Forbes Vratislav Randa, jeden ze spoluzakladatelů tuzemské sázkové jedničky.

Jak pravil, stalo se. Potvrzuje to mimo jiné poptávka po vstupenkách, ať už těch „běžných“, nebo prémiovějších, spojených s návštěvou skyboxu a neomezeným cateringem. Všech dvaašedesát VIP lóží v O2 areně je pro celou sezonu beznadějně naplněno a firmy, na něž nezbylo, se štosují na čekací listiny pro příští rok.

Do velké míry se o to zasadilo právě květnové mistrovství. Není divu, držet prostory a vstupenky v největší hale republiky, v níž se ročně koná kolem sto kulturních a sportovních akcí, včetně události, které se zúčastní řada hokejových hvězd z proslulé zámořské NHL, představuje ideální příležitost zaujmout potenciální klienty, oživit vztahy s těmi stávajícími nebo odměnit zaměstnance.

„Hokejový šampionát je pro nás klíčovou událostí v rámci akcí v O2 areně. Detailně řešíme využití skyboxu na každé utkání,“ říká pro Forbes Marcel Soural, majitel developera Trigema. „Osobně se samozřejmě těším na všechna utkání našeho týmu, včetně čtvrtfinále, semifinále a finále.“

Vedle jeho Trigemy si momentálně pronajímá VIP lóže v hale třeba zdravotnická společnost Agel miliardáře Tomáše Chrenka, logisticko-potravinářský holding Hopi rodiny Piškaninových, jedné z největších byznysových rodin u nás, betonář Best, spadající pod stavební skupinu Dek Víta Kutnara, nebo Creditas finančníka Pavla Hubáčka.

„Na mistrovství se těším, jako bývalý hokejista si ho určitě nenechám ujít,“ konstatuje Hubáček. Jeho investiční skupina, zahrnující vedle stejnojmenné banky také ikonický karlovarský Grandhotel Pupp, evidovala podstatně více zájemců o vstupenky, než má dostupných míst, dlouho před zahájením turnaje.

Právě mezi finančními institucemi se pronájem skyboxů těší velké oblibě. Několik jednotek milionů ročně za něj platí i Česká spořitelna nebo Komerční banka, která finančně podporuje i český hokej.

„Hokej je nejrychlejší kolektivní sport. A je pro mě esencí týmové hry, kde se hraje rychle, tvrdě a fér,“ komentuje generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka, proč se třetí největší tuzemská banka poslední roky profiluje jako „banka českého hokeje“.

„Právě toto mistrovství světa, které přichází těsně po skončení extraligy, prodlužuje festival pro oči a srdce každého hokejového fanouška,“ dodává manažer, který věří, že domácí národní tým má reálnou šanci získat medaili.

Na jeden ze zápasů, úvodní klání mezi Českem a Finskem, dorazil osobně i Andrej Babiš s rodinou. Je pravděpodobné, že si turnaj nenechají ujít ani další miliardáři a vášniví hokejisté Slavomír Pavlíček s Karlem Pražákem, kterému mimo jiné patří pražská Sparta, nebo Petr Dědek, jenž vlastní pro změnu hokejové Pardubice.

A nepřekvapilo by, kdyby se v privilegované části ochozů objevil také třeba podnikatel a manažer Jiří Šmejc, současný šéf PPF, do jejíhož portfolia O2 arena spadá.

Prestižní a rozsáhlá akce, jakou hokejový šampionát v Praze a Ostravě je, zároveň nalákala mnoho firem také ke sponzoringu. Například Tipsport, zejména díky letošnímu turnaji, uzavřel loni s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) exkluzivní tříleté partnerství.

Dlouhodobým finančním podporovatelem mistrovství, a to již od roku 1992, je mladoboleslavská Škoda Auto. Letos se s událostí rozhodla spojit rovněž pivní značka Pilsner Urquell či kosmetický online gigant Notino, který založil další miliardář Michal Zámec.