skip to main content
Breaking News

Princ sází na NFT. Rod Lobkowiczů chce s jejich pomocí zachraňovat umění

Šlechtická rodina Lobkowiczů má v plánu využít nynější popularity pořizování si digitálních předmětů, aby získala peníze na obnovu svých nemovitostí a uměleckých děl. Hodlá uskutečnit aukci řady unikátních nezaměnitelných tokenů, takzvaných NFT.

Jeden z nich bude například reprezentovat animaci ukazující úpadek a obnovu sgrafitového obrazu Herkula na zámku Nelahozeves. Informuje o tom agentura Bloomberg.

„Nedostáváme žádné finance z veřejných zdrojů,“ upozornil podle agentury sedmadvacetiletý William Rudolf Lobkowicz, který se narodil v Bostonu, ale vyrostl v České republice. „Můj otec občas říká, že jsme nejbohatší chudí lidé na světě,“ dodal.

Reklama

Rodina Lobkowiczů po pádu komunistů získala zpět nemovitosti a velké množství uměleckých děl a historických artefaktů. Tyto památky jsou považovány za národní kulturní dědictví, takže je bez svolení vlády nelze prodat. Rodina se snaží financovat péči o své sbírky například prostřednictvím příjmů z turistiky. Nyní vsází na popularitu NFT.

NFT je zkratka anglického non-fungible token, česky nezaměnitelný token, tedy nezaměnitelný elektronický klíč. Je to digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá odcizit. V posledních letech jejich popularita mezi sběrateli prudce stoupá, přičemž některé NFT se v aukcích prodaly i za několik milionů dolarů.

Mohou to být buď jen digitálně vytvořená díla, nebo digitalizované verze skutečných děl. Je možné je darovat nebo s nimi obchodovat, ale není možné je pozměnit nebo rozmnožit.