Český surfařský tým podruhé vyráží na mistrovství světa v surfingu do Portorika, které bude zároveň poslední možností kvalifikovat se na Letní olympijské hry 2024. Ty se konají mezi 27. a 29. červencem 2024 na Tahiti, francouzském polynéském ostrově ležícím v Tichém oceánu. Surfování se jako olympijský sport objeví teprve podruhé.

Letošní mistrovství světa v Portoriku odstartuje na písečných plážích v oblasti Arecibo 22. února a potrvá do 2. března. Závodu, který Mezinárodní surfová asociace ISA pořádá již od roku 1964, by se mělo účastnit přes tři sta sportovců z více než šedesáti států.

Na českém debutu na World Surfing Games 2023 v El Salvadoru se český tým ukázal jako nejlepší vnitrozemský a umístil se na konečné 36. příčce z celkového počtu 63 zúčastněných zemí. Kromě svého největšího soutěžního rivala, týmu Ukrajiny, za sebou čeští surfaři nechali i několik oceánských týmů, jako například reprezentační tým Guatemaly.

Česká reprezentace v El Salvadoru, foto: ISA

Český tým je složený ze šesti nejlepších surfařů a surfařek kvalifikovaných z právě probíhajícího ročníku Česko-slovenského poháru v surfingu. Do reprezentačního týmu se sportovci nominovali prostřednictvím tří nominačních závodů ve Francii, Portugalsku a v Indonésii.  

První reprezentantka Jana Kašová se nominovala po vítězství v prvních dvou z kvalifikačních závodů. Ostatní reprezentanti – Paula Kutá, Robert Vysloužil, Petr Novotný, Adam Svoboda a Klára Kováříková – doplnili tým po třetím kvalifikačním závodu v prosinci roku 2023. Český národní tým koučuje zkušený Portugalec Gonçalo Silva.

Vnitrozemská povaha Česka odrazuje tuzemské surfaře čím dál tím méně a rok co rok jich přibývá. Je to již patnáct let, co čeští surfaři vyrážejí na francouzské pláže, kde si každoročně pořádají vlastní domácí šampionát.