Počínaje dneškem startují v El Salvadoru takzvané World Surfing Games, kde má letos svou premiéru i český surfařský tým. Poprvé v historii se tak zúčastní mistrovství světa v surfingu a pokusí se kvalifikovat na letní olympijské hry 2024 v Paříži.

Letošního šampionátu se účastní rekordních 297 surfařů ze 64 zemí. Česko je jednou z pěti zemí, která své reprezentanty vyslala na World Surfing Games poprvé.

Na tento každoroční event, který pořádá Mezinárodní surfařská asociace (ISA), se sjíždí nejlepší surfaři z celého světa. Pro ty nejlepší pak nabízí možnost kvalifikovat se na olympijské hry, kde se tento sport představil teprve před dvěma lety.

Do písečných pláží Surf City, konkrétně na úsek o délce několika kilometrů s dokonalou infrastrukturou a surfovými spoty pro všechny úrovně surfařů, se vydává sedm Čechů, tři ženy a čtyři muži, přičemž jeden z mužů bude působit jako náhradník v případě zranění svých spoluhráčů.

Šest nejlepších českých surfařů a surfařek, které tvoří reprezentační tým, se na World Surfing Games kvalifikovalo ze dvou závodů v Portugalsku a v Indonésii, které probíhaly v rámci Česko-slovenského poháru v surfingu.

Prvním kvalifikovaným se stal úřadující mistr České republiky v surfingu Jakub Michna. „Určitě to byl můj sen se
dostat na mistrovství světa. Je to takový milník, který se zase asi nějakým způsobem zapíše do české surfové historie, takže mám z toho obrovskou radost,“ shrnul své pocity bezprostředně po kvalifikačním závodu.

Spolu s ním se z kategorie mužů nominovala ještě vycházející hvězda českého surfingu Robert Vysloužil a Petr Novotný, ostřílený surfař dlouhodobě žijící v Indonésii a zároveň předseda balijského surfového klubu založeného českými krajany.

Foto Lenka Hradilová

První ženou v reprezentačním týmu se po překvapivém vítězství stala teprve třiadvacetiletá Anna Růtová. Z druhého místa se pak do týmu probojovala další mladá závodnice Paula Kutá, která se k surfingu dostala teprve před třemi lety.

„V hloubi mé duše to bylo moje velké přání, moct reprezentovat Českou republiku a hlavně ve sportu jako surfing, kde jsme uzavřená země a nikdo moc nečeká, že se u nás dá dostat na nějakou mezinárodní úroveň. Na tu bych chtěla český surfing dostat a myslím, že v Salvadoru to všechno začne,“ řekla Kutá.

Poslední zbylé místo pak nakonec obsadila po dvou předešlých neúspěšných nominačních závodech loňská mistryně Jana Kašová, která je i přes náročnější kvalifikaci v českém týmu favoritkou.

„Český surfing v posledních několika letech prošel neskutečnou proměnou a výkony některých našich surfařů na uplynulých závodech předčily má očekávání. Na mistrovství světa určitě nejedeme jako favorité, ale budeme dělat všechno, co bude v našich silách, abychom udělali co nejlepší dojem a představili český surfing v co nejlepším světle,“ zhodnotil šance týmu před odjezdem vedoucí výpravy a předseda českého svazu surfingu Matyáš Menšík.

Vzhledem k vnitrozemské povaze Česka je u nás surfing v začátcích, vzdálenost od oceánu však mladé nadšence odrazuje čím dál tím méně.

Je to už patnáct let, co čeští sportovci vyrazili na francouzské pláže bojovat o titul mistra České a Slovenské republiky poprvé. Dnes už však díky tomu, že Český svaz surfingu začal od roku 2021 organizovat Česko-slovenský pohár v Portugalsku, na Bali, na Srí Lance nebo ve Francii, cestují čeští surfaři za závody již po celém světě.

Celý závod s tuzemskou účastí můžete sledovat online na oficiálních stránkách.