Psát o městě, které se nesmazatelně zapsalo do mého srdce, je daleko zodpovědnější úkol než psát o jakémkoli jiném. V Edinburghu jsem strávil několik let, prochodil jsem jej křížem krážem a stále v něm znám většinu čtvrtí a ulic.

A dodnes ho, Praha promine, považuji za jedno z nejkrásnějších a nejromantičtějších měst na světě. Není náhoda, že právě tady napsala J. K. Rowling většinu dílů Harryho Pottera. Edinburgh umí být viktoriánsky elegantní i středověce temný a jeho útlé věže, kopce kolem něj a neustále se honící vítr jako by vypadly z knih o mladém čarodějovi.

Hlavní město Skotska ale není pro každého. Je to město, kde to nejen fičí, ale kde se také mění počasí každých pár hodin, a tak máte dobrou šanci, že během jednoho dne zažijete dešťové přeháňky, zataženo i slunečno.

Edinburgh se vám za trochu nepohodlí ale odmění neuvěřitelnými výhledy a krásně zelenou barvou, kterou mu pomáhá udržet pravidelný déšť. 

V severských zemích se ujalo rčení „že neexistuje špatné počasí, jen nevhodné oblečení“, a to platí o Skotsku do puntíku. Kvalitní nepromokavé boty a bunda a vrstvené oblečení jsou tady základ, a to i v létě.

foto| Miroslav Valeš

Výhodou občasného sychravého počasí je i to, že máte vždy výmluvu pro to, abyste se zahřáli vynikající skotskou nebo si dali Hot Toddy – lokální grog z whisky, horké vody a koření.

Na rozdíl například od Prahy, která je nejlíbeznější v létě nebo začátkem podzimu, proměnlivý Edinburgh může být stejně tak příjemný třeba v prosinci nebo začátkem jara. A občas vás i na skotské vrchovině překvapí třeba několika slunečnými dny bez deště začátkem dubna. V létě bych se mu ale spíše vyhnul, to bývá deštivý.

Projděte se Novým Městem
Většina bedekrů radí, abyste se věnovali především Starému Městu v okolí edinburského hradu. To je určitě prima destinace na hodinku nebo dvě, já mám ale raději viktoriánské Nové Město (New Town) na druhé straně za nákupní třídou Princes Street.

Až tam budete, dojděte až dolů do malebné čtvrti Stockbridge lemované kavárnami, bistry a nezávislými obchody nebo ještě dál do blahobytné čtvrti Inverleith, kde najdete botanickou zahradu.

Na západním konci Nového Města můžete také sejít do rokliny podél řeky Water of Leith a projít se romantickou Dean Village plnou historických domů tyčících se nad řekou.

Nastupte do doubledeckeru
Edinburgh má sice tramvaje, ty jsou zatím stále (ano, i po více než deseti letech budování) spíše takový designový doplněk, který vás spolehlivě odveze maximálně na letiště.

Daleko rozšířenější formu cestování po městě představují dvoupatrové autobusy Lothian, z jejichž horních předních sedadel budete mít přepychový výhled po městě. Za pár liber, za které pořídíte denní jízdenku, si tak můžete pohodlně projet celé město.

Vzhůru do kopce
Z každého z nich se vám otevře skvělý výhled na město i na mořský záliv za ním. Menší Calton Hill zvládnou zdolat i ti, kdo nejsou v nejlepší fyzické kondici. Plochý kopec Salisbury Crags a ještě vyšší Arthur’s Seat za ním, které najdete za skotským parlamentem (jehož nové budovy samy o sobě stojí za návštěvu), už jsou o něco náročnější.

foto| Miroslav Valeš

Zase na nich spálíte něco z vydatné anglické snídaně nebo z Haggis, tradičního skotského pokrmu, který byste během pobytu v Edinburghu měli ochutnat.

Promenáda na Portobellu
Proslulé britské promenády! Obvykle na nich najdete několik kaváren, bister a stánků s točenou zmrzlinou a častokrát také tzv. arcade, tedy hernu, kde najdete někdy trochu archaické hry a automaty.

foto|Miroslav Valeš

Edinburské Portobello v tomto ohledu nevybočuje z průměru, jde ale o velmi hezkou písčitou pláž, která je stále ještě součástí města a dostanete se sem z centra velmi jednoduše asi po 15 minutách v autobusu.

Velká výhoda v těch výjimečných situacích, kdy předpověď hlásí, že bude celé odpoledne slunečno.

Okouzlující železný obr
Pitoreskní městečka a vesničky jako Kinghorn, Aberdour nebo Elie na druhé straně zálivu v oblasti Fife jsou obvykle snadno dosažitelná místními vlaky a stojí za odpolední výlet.

foto| Miroslav Valeš


Cesta přes ně navíc vede přes majestátního obra – železný most z roku 1890, který patří k prvním konzolovým mostům na světě, takže vydat se někam přes něj je samo o sobě zážitek.

foto| Miroslav Valeš

Kde se ubytovat?

Edinburgh Grand
Majestátní Grand s přepychovým interiérem najdete přímo v centru města, minutu od rušné Princes Street.


Dunstane Houses
Menší rodinný butikový hotel disponuje přesně tím typem excentrického historického interiéru, kvůli kterému lidé do Británie jezdí. Kromě standardního menu nabízí také Afternoon Tea – odpolední čaj, sendviče a sladkosti, které si vychutnáte z pohodlné lenošky.


The Raeburn
Představuje kombinaci starého a nového, ale také výborné snídaně a koktejly v srdci elegantního Stockbridge.

Kam na jídlo?

Roseleaf
Menší bistro ve spodní části čtvrti Leith láká na tradiční skotská a britská jídla servírovaná moderně. Nabídnou vám tu třeba výše zmíněný Haggis nebo Cullen Skink, což je hustá polévka s uzenou rybou a brambory, nebo Sticky Toffee Pudding.


The Scran & Scallie
Do tohoto bistra uprostřed Stockbridge se chodí především na vyhlášené masové koláče, ale také na výborné fish and chips.


The Sheep Heid Inn
Sunday Roast, alias nedělní pečínku, vám v Edinburghu udělají na mnoha místech, ale místní na něj nejraději chodí právě sem. Do historické hospody údajně ze 14. století, kterou najdete o něco dál od centra ve čtvrti Duddingston.

Kam na kávu a sladkosti?

Artisan Roast
Existuje-li v Edinburghu kávová instituce, pak je to malá kavárna, která si pražila vlastní kávu dávno předtím, než se z toho stal globální trend.

Navíc v jejím okolí na Broughton Street najdete minimálně dvě další velmi slušné kavárny – Fortitude Coffee a Lowdown, pro případ, že vás Artisan omrzí.


Cuckoo’s Bakery

foto|Miroslav Valeš

Do „kukačky” se chodí na cupcakes, dorty a také na moje oblíbené cookie sendviče. Jejich pobočky jsou nyní dvě: na Novém Městě a v rezidenční čtvrti Bruntsfield.


Mary’s Milk Bar
Pravděpodobně nejlepší zmrzlina v Edinburghu doplněná roztomilým merchem. Mary je připravuje jen z mléka, smetany a cukru, což je na výsledku znát. Ale ochutnáte zde občas i jeden dva ovocné sorbety.

Kam na nákupy?

Dick’s
Ve Stockbridge v malém obchodě pořídíte hřejivý vlněný svetr od firmy Harley, ale také celou řadu voděodolných kabátů, které přijdou vhod nejen ve Skotsku.


Lifestory
Zajděte sem pro vkusné doplňky do domácnosti, keramiku a celou řadu produktů vyrobených malými lokálními řemeslníky.


FOPP
V malé uličce za Princes Street najdete poklad, který vás přenese do doby hudebních a filmových nosičů – obchod s alternativními CD a filmovými DVD, kde najdete záležitosti pro fajnšmekry, od asijských anime hororů po francouzskou novou vlnu.

Kde relaxovat?


Cramondská pláž

foto| Miroslav Valeš

Menší pláž na západním konci Edinburghu je oblíbené místo na vycházku. Při odlivu se voda zcela ztratí a projdete tak suchou nohou na nedaleký Cramond Hill, který je jinak utopený v moři.


Botanická zahrada

foto| Miroslav Valeš

Do botanické můžete vyrazit obdivovat nejen krásné exotické rostliny a vznešený viktoriánský skleník, ale také skvělý výhled na město.


Scottish National Gallery

Má několik budov a poboček, mimo jiné i galerii moderního umění nebo portrétů. Pokud ale stihnete jen jednu, vybral bych budovu nedaleko Princes Street, které se říká jednoduše The Mound. Najdete v ní klasická díla od světových malířů, jako je Van Gogh nebo Gauguin, ale i od skotských tvůrců.