skip to main content
Koronavirus

Cesta z Británie je opět volná. Vláda obnovuje letecký provoz pro návrat Čechů

Obavy z nové, rychle se šířící mutace koronaviru, zdá se, polevily. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru před chvílí oznámil, že počínaje středeční 12. hodinou obnoví Česká republika letecké spojení s dosud odříznutou Velkou Británií. Využít ho mohou Češi, kteří se chtějí na Vánoce vrátit zpět do země.

K zastavení leteckého provozu se tuzemské úřady uchýlily v pondělí v poledne, přičemž zdaleka nebyly jediné – k podobnému rozhodnutí totiž dospěly i další země Evropské unie. Francouzská vláda dokonce rozhodla, že Spojené království odřízne kompletně: přerušeno bylo spojení letecké, námořní, silniční i železniční.

Reklama

Díky středečnímu rozhodnutí vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) se tak tisíce Čechů žijících, pracujících či jen dočasně pobývajících ve Velké Británii mohou vrátit zpět do Česka.

Podmínkou nicméně je, že všichni, kteří strávili na ostrovech déle než 24 hodin, budou muset ještě před nástupem na palubu letadla předložit negativní test na koronavirus – ať už antigenní, či PCR – provedený v Británii. Test nesmí být starší než 72 hodin. Po příletu navíc musí navrátilci nastoupit do karantény.

Reklama

Druhý test budou moci absolvovat nejdříve pět dní po návratu. Bude-li i jeho výsledek negativní, povinnost izolovat se jim skončí, v opačném případě karanténa potrvá deset dní.

Ve snaze umožnit Čechům v Británii co nejpohodlnější návrat do vlasti vypraví společnost ČSA z Londýna do Prahy speciální let. Na ruzyňském letišti by letadlo mělo přistát dnes po desáté večer.

Dopravní spojení s Velkou Británií obnovila ve středu ráno rovněž Francie. Šanci dostat se zpět do Česka tak dostanou i stovky tuzemských řidičů kamionů, kteří ve Spojeném království uvízli v pondělí. I oni však budou muset podle BBC před vstupem na její území předložit negativní test ne starší než tři dny.

Reklama
Reklama