Kolekce sedaček do veřejného prostoru Foamy, kterou navrhlo české designerské studio Balance is Motion, získala první místo v prestižní soutěži RO Plastic Prize 2022 v Miláně.

V přehlídce, kterou založila známá italská kurátorka Rossana Orlandi, české studio zvítězilo v konkurenci šesti set projektů z celého světa. Soutěž má za cíl motivovat designéry, aby se ve své tvorbě věnovali environmentálním otázkám spojeným s problematikou plastů.

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Ale pokud už se tak děje, stále častěji se do jeho zpracování promítají principy cirkulární ekonomiky. To ví dobře designérka Eliška Knotková, která studio Balance is Motion založila na jaře 2021 právě s cílem vytvářet produkty s co nejmenším dopadem na životní prostředí.

Spolu s Marií Ninou Václavkovou a Filipem Mirbauerem pro své klienty navrhují výrobky tak, aby udržitelnost zůstala v rovnováze s estetikou a funkcí. Design totiž může ovlivnit až osmdesát procent všech environmentálních dopadů souvisejících s životním cyklem produktu.

Na české designérské scéně ale nejsou žádní nováčci. Produktový designer Filip Mirbauer získal předloni prestižní Reddot Award za inovativní headset pro Vrgineers. Obuvní návrhářka Maria Nina Václavková si odnesla v roce 2018 cenu Objev roku Czech Grand Design a její boty má ve sbírce i Metropolitní muzeum v New Yorku.

Původní profesí módní návrhářka Eliška Knotková potom několik let působila v centru pro inovativní materiály matériO a dnes je doktorandkou na VŠCHT, kde zkoumá ekodesign obuvi.

Koncept designerského studia, které by bylo zaměřené exkluzivně na udržitelnost výrobků, jim v Česku chyběl, a tak se rozhodli ho založit sami.

„Nechceme dělat greenwashing, a tak environmentální dopady produktu posuzujeme analytickou metodou Life Cycle Assessment ve spolupráci s týmem profesora Vladimíra Kočího z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze,“ říká Eliška a dodává, že se jedná o vědecky podloženou a ISO normami regulovanou metodu, která umožňuje vyčíslit dopady produktu na životní prostředí. 

I přes relativně krátkou dobu od založení se jim daří. Roční obrat ve vyšších stovkách tisíc a spolupráce s renomovanými značkami doplňují ocenění odborné veřejnosti. Loni studio zabodovalo v mezinárodním hackathonu Greenhack a v rámci Designbloku získalo cenu Veolia za udržitelný design.

Kromě rozjezdu výroby kolekce sedaček Foamy nyní připravují projekty například ve spolupráci s eventovou agenturou M-Ocean nebo značkou Pár, které pomáhají inovovat směrem k větší udržitelnosti jejich kolekci obuvi. Pro firmu Technistone pak navrhují kolekci doplňků do kuchyně ze zbytkových odřezků jejich materiálu. 

O budoucnosti ekodesignu má Eliška jasno: práce bude pořád víc. Do karet jí hraje i připravovaná legislativa Evropské unie v oblasti ekodesignu, Ecodesign directive.

„Služby, které nabízíme, umožní našim klientům připravit se včas na tyto chystané a poměrně zásadní změny,“ dodává s tím, že inspiraci hledá v přírodě, která je nekonečnou sbírkou geniálních designových i materiálových řešení.