Čeští turisté si o letních prázdninách připlatí v zemích platících eurem proti loňsku kvůli oslabení kurzu koruny a započtení inflace v jednotlivých zemích až o deset procent více. Je to případ především Chorvatska nebo Španělska. V Itálii mohou Češi počítat s růstem nákladů zhruba o šest procent.

„Aktuální kurz koruny je asi 24,85 koruny za euro, ještě před rokem byl však kurz 23,70 koruny za euro. Jen na kurzovním rozdílu tak Čechům meziročně zdraží dovolená v eurozóně o pět procent,“ řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Týká se to podle něj destinací, jako je Francie, Itálie, Řecko, Španělsko nebo i Slovensko. Eurem se nyní platí i v Chorvatsku, na rozdíl od začátku minulého roku tam již nelze platit kunami, ale jen eurem. Přebytečné kuny je letos možné vyměnit pouze v sídle národní banky v Záhřebu, dodal expert.

Při pohledu na celkové náklady je podle něj třeba sledovat vývoj inflace v daných zemích. Ty jsou v eurozóně dosti rozdílné. Itálie již balancuje na hranici deflace, meziročně tam ceny za květen stouply o osm desetin procenta. Ve Francii přes léto Lajsek očekává inflaci kolem dvou procent, spolu s kurzovým rozdílem tak bude průměrný cenový nárůst asi o sedm procent. Podobná je podle něj situace i v Řecku.

Poměrně vysoká je inflace stále ve Španělsku, v květnu byla tři a půl procenta. Tam tak lidé musejí počítat s růstem nákladů o osm až deset procent, uvedl analytik. V Chorvatsku může být v létě inflace kolem čtyř procent. Spolu s kurzovým rozdílem se tak letos dovolená v Chorvatsku prodraží, a to asi o desetinu, míní Lajsek.

Mimo státy eurozóny výrazně podraží dovolená v Turecku, které se stále pere s obří inflací. Ta byla za květen 75 procent. Za rok sice turecká lira ke koruně výrazně oslabila, vysoká inflace ale i tak dovolenou prodraží. Lira oslabila za rok o 22 procent, dovolená tak bude pro Čechy stále přibližně o padesát procent dražší. „Vhodnější může být platit eury nebo dolary, které někteří obchodníci rádi přijmou, jelikož jde o daleko stabilnější měny, než je lira,“ podotkl Lajsek.

„Výrazně také koruna meziročně posílila na páru s egyptskou librou, a to o třicet procent. Inflace v Egyptě byla v květnu 27 procent, posílení koruny tak prakticky vykrátí. Dovolená v Egyptě by tak měla Čechy letos vyjít přibližně stejně draze jako loni,“ tvrdí analytik.

Do nákladů na dovolené se mohou také výrazně promítnout ceny pohonných hmot. V meziročním srovnání si řidiči připlatí, zejména ti s naftovými vozy. Benzin v Česku zdražil pouze o půl koruny na litr, u nafty je rozdíl čtyři koruny. „Česko je však nyní stále výrazně levnější než západní země a při cestě autem se tak rozhodně vyplatí co nejvíce natankovat ještě na českém území,“ poznamenal Lajsek.