Růst cen bytů v Praze se sice v posledních měsících kvůli menšímu zájmu lidí o vlastní bydlení stabilizoval, v meziročním srovnání je však stále patrné, jak rychle ceny nemovitostí od loňska vzrostly. Průměrná nabídková cena nového bytu je momentálně v hlavním městě 152 tisíc korun za metr čtvereční. To je meziročně o sedmnáct procent více.

Zhruba o čtvrtinu vzrostla také nabídka, která nyní přesahuje čtyři tisíce bytových jednotek. To, že nabídka svižně roste, není však ani zrychlením povolovacích procesů, ani tím, že by developeři stavěli více bytů.

Důvod je jednoduchý: po loňském rekordním roce, kdy se v Praze prodalo sedm a půl tisíce bytů, se letos vlivem okolností prodává výrazně méně a byty tak zůstávají v nabídkách. To má za následek i zpomalení růstu cen, které se ovšem napříč Prahou často výrazně liší.

Analýza developerské společnosti Skanska Reality proto srovnala aktuální nabídku nových bytů podle jednotlivých pražských městských částí. Nejdražší bydlení dnes nabízí Praha 2, 7 a 6, naopak nejdostupnější byty jsou k dispozici na jihozápadním okraji metropole v Praze Lipencích, Lochkově a Zbraslavi, a to za průměrnou cenu od 113 tisíc za metr. Největší výběr bytů pak nabízí Praha 5, 9 a 3, celkem s více než 1500 nemovitostmi.

Průměrná cena bytů, Zdroj: Skanska

Vůbec nejvyšší průměrná cena nových bytů je na území Prahy 2. Sousední Praha 1 by vzhledem ke svému charakteru a poloze byla pravděpodobně ještě dražší, ale v současné době tam není k dispozici jediný nový volný byt. V Praze 2 je průměrná cena na 207 465 korunách za metr čtvereční, což znamená meziroční navýšení o třiatřicet procent.

Jak už jsme zmínili, nejlevněji naopak vychází byty na jihozápadním okraji části Prahy, konkrétně v městských částech Zbraslav, Lochkov, Lipence a Radotín. Tam všude je průměrná cena pod 117 tisíci za metr. Pod hranicí 120 tisíc korun se nachází ještě Praha 19, kde ceny bytů vzrostly meziročně nejméně.

V jedné okrajové městské části se průměrná nabídková cena naopak meziročně snížila. Jde o Troju, kde oproti dřívější nabídce, která se pohybovala spíše v prémiovém segmentu, přibyly nové byty z levnějších kategorií a snížily tak průměrnou cenu meziročně o dvanáct procent na 147 tisíc za metr.

Nabídka nových bytů, Zdroj: Skanska

Co se týče počtu bytů v nabídce, vládnou metropoli městské části Praha 5 a Praha 9, které aktuálně nabízí shodně 561 nových bytů. Největší změna se ale odehrála v Praze 14 a 15, kde do nabídky vstoupily nové projekty a celkově je tak v těchto městských částech o 488 bytů více. Naopak největší úbytek meziročně zaznamenala Praha 10, kde se nabídka snížila o 132 bytových jednotek, tedy o 36 procent.

„Doplnění nabídky nových bytů ve druhém letošním čtvrtletí je pro trh dobrou zprávou. Aby však přineslo skutečně viditelný efekt, musel by být růst dlouhodobý a musel by být generován novými projekty, nikoli stagnací, která je v současnosti způsobena především nedostupností hypoték,“ dodává mluvčí Skansky Renata Vildomcová.