Kvůli stále nedostupnějším hypotékám poptávka po bytech mírně klesá a některé pražské projekty se vlivem vysokých cen na stavebním trhu odkládají. Přesto letos plánují developeři dodat na pražský trh ještě další stovky bytů.

Loňskému prodejnímu rekordu, kdy se v metropoli prodalo 7450 bytů, se letos developeři nicméně zřejmě nepřiblíží, odhady hovoří o tom, že se prodeje letos budou pohybovat kolem pěti tisíc bytů. Zájem o koupi nemovitosti v Praze je však stále poměrně silný a drží ho především kupující, kteří mají k dispozici hotovost a byt kupují jako investici.

Tady je přehled projektů, které velcí pražští developeři ještě letos plánují dát do prodeje.

Central Group

Tesla Hloubětín, Central Group

Největší pražský developer letos zařadil do nabídky už zhruba 350 bytů a na nedostatek poptávky si zatím nestěžuje. Naopak. U projektů Parková čtvrť a Tesla Hloubětín kvůli velkému zájmu zařadil do prodeje i etapy, které původně plánoval uvést na trh až později. Další asi čtyři stovky bytů se chystá dát společnost do prodeje na podzim.

„Převážně se bude jednat o navazující etapy již prodávaných projektů, ale půjde i o pár úplných novinek. Konkrétní projekty ale v tuto chvíli uvádět nebudeme. Celkový počet bytů uvedených na trh bude ale velmi záležet i na průběhu povolovacích procesů a také na celkové situaci na trhu,“ dodává mluvčí Central Group Ondřej Šťastný.

Crestyl

Hagibor, budova Gamma, Crestyl

Developer Crestyl aktuálně nabízí byty zejména v budově Gamma na pražském Hagiboru. Ta se nyní začíná stavět a v prodeji je ještě přibližně čtyřicet procent bytů. „V předchozích dvou budovách, u kterých nedávno proběhla kolaudace, je v nabídce několik posledních bytových jednotek,“ říká mluvčí Crestylu Ondřej Micka. V rámci projektu Hagibor teď Crestyl staví čtyři nové budovy, z toho dvě rezidenční a dvě kancelářské. Celkem do čtvrti investuje více než devět miliard korun.

„V průběhu léta chceme představit a začít nabízet byty v našem novém projektu rezidenčního bydlení v pražských Radlicích v sousedství Radlické ulice. Původní projekt jsme na přelomu roku koupili od developera Red Group a nyní jej naplno začleňujeme do našeho portfolia,“ doplňuje Micka s tím, že v projektu bude asi 170 bytů.

Ekospol

Výhledy Barandov, Ekospol

Ekospol naplánoval na druhou polovinu roku prodej bytů hned ve třech projektech. „Prvním bude menší projekt Ekobyty Nad Lesy s 83 byty. Dále plánujeme zahájit prodej první etapy velkého rezidenčního projektu Ekocity Hostivař, kde postavíme celkem sedm set nových bytů. V rámci první etapy nabídneme zájemcům zhruba 120 bytů,“ shrnuje majitel Ekospolu Evžen Korec.

A dodává, že na trh by se letos mělo dostat také pokračování projektu Výhledy Barrandov. „Tento druhý projekt ve velmi žádané lokalitě nabídne celkem 220 bytů, do prodeje dáme buď část z nich, nebo všechny,“ říká Korec s tím, že záležet bude na aktuální situaci na rezidenčním trhu. Celkem chce letos Ekospol uvést na trh 300 až 400 nových bytů.

Finep

Nový Opatov, Finep

Mezi hlavní projekty Finepu v Praze patří Západní město ve Stodůlkách, kde developerská společnost aktuálně připravuje do prodeje nové bytové domy. „Plánujme také pokračovat v rozvoji našeho projektu Kaskády Barrandov na Praze 5 na Barrandově. A nové byty připravujeme k prodeji i v našich dalších projektech na Praze 9 nebo v projektu Nový Opatov v Praze 11,“ uvádí mluvčí Finepu David Jirušek.

Celkově v letošním roce plánuje Finep na trh dodat řádově stovky nových bytů podle toho, jak budou pokračovat povolovací procesy.

Horizon

Zahálka, Horizon

Izraelský developer Horizon letos v Praze zahájil prodej třetí etapy projektu Rezidence Zahálka v Modřanech s 220 byty. V následujících měsících se chystá uvést na trh projekt Aura Satenice, který zahrnuje 79 rodinných domů. Celkem na trh letos dodá Horizon 484 bytů, z nichž většinu dokončí v druhé polovině roku.

JRD

Rezidence Bella Vista, JRD

Přes sto bytů hodlá ještě letos dodat do nabídky také developer JRD. „V letošním roce plánujeme uvést na trh luxusní projekt Rezidence Bella Vista v Praze-Troji s 26 byty a nový rezidenční projekt Rezidence Astronautika v Praze 12, který nabídne 104 bytů a několik komerčních prostor pro obchody a služby,“ shrnuje majitel a zakladatel JRD Jan Řežáb.

Penta

Nuselský pivovar, Penta

Penta Real Estate se chystá do konce letošního roku uvést do prodeje několik menších projektů, ale i další etapu velkého projektu Nuselský pivovar. Tam chystá za 2,3 miliardy stavět přes čtyři stovky bytů. Prodej dalších 110 bytů zahájí Penta na podzim. Stejně tak půjdou na podzim do prodeje také byty v Rezidenci Juliska v Praze 6, kde má vzniknout celkem 79 bytových jednotek

V Praze 6 nabídne Penta k prodeji také velikostí menší, zato prémiový projekt Chittussi s celkem třinácti jednotkami. „Jedná se o malý butikový projekt vznikající v Praze 6, tentokráte v diplomatické čtvrti Bubenče. Komorní velikost projektu a výjimečná lokalita jsou zásadními prvky exkluzivity tohoto domu,“ shrnuje vedoucí prodeje Penty Real Estate Jan Kalaš.

PSN

Na Výšinách, PSN

PSN, developer působící na českém trhu od roku 1991, od začátku roku spustil prodeje hned několika projektů. Patří k nim zejména rekonstrukce historických domů, například projekty Rezidence U sv. Štěpána, BackYard Dejvice či Bydlení Na Výšinách. Celkem společnost uvedla do prodeje 403 jednotek.

„V letošním roce ještě plánujeme dát do prodeje projekt jedné novostavby a dále několika rekonstruovaných domů. Řečí čísel pustíme do světa dalších 329 jednotek,“ doplňuje Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů PSN.

Sekyra Group

Rezidence Opatov, Sekyra Group

Klíčovými projekty, které jsou aktuálně ve výstavbě, jsou pro Sekyra Group Smíchov City a Rohan City. V obou těchto projektech už developer dal byty do nabídky, ty jsou ale aktuálně kompletně vyprodané.

V blízké době plánuje Sekyra dát do prodeje 300 bytů v projektu na Opatově. Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku by se měly dostat do nabídky také byty v projektu Rezidence Čakovice, který má celkem 520 bytových jednotek.

Skanska Reality

Modřanský cukrovar | Skanska

Realitní divize Skansky v letošním roce do pražské bytové nabídky přidala byty v nových etapách dvou projektů Albatros Kbely a čtvrť Emila Kolbena. Do konce roku by Skanska chtěla nabídnout k prodeji také přes 200 bytů v dalších etapách velkého projektu Modřanský cukrovar a v nové etapě projektu Albatros Kbely. O tom, zda se to podaří, rozhodnou podle Skansky následující měsíce a především nezbytná povolení úřadů.

Trigema

lihovar
Lihovar, Trigema

Investiční a developerská skupina Trigema Marcela Sourala předpokládá, že by mohla do konce roku uvést na trh v rámci aktuálních projektů ještě zhruba 150 bytů.

„Letos jsou v prodeji byty z první etapy našeho projektu Lihovar na pražském Smíchově a část bytů v projektu Paprsek ve Stodůlkách,“ říká mluvčí Trigemy Petra Martínková. Zároveň Trigema nabízí k nájmu také první fázi bytů v nájemním projektu Fragment.

YIT

Lappi Hloubětín, YIT

Finský developer YIT aktuální staví v Praze pět projektů. Na rozdíl od některých dalších developerů dává YIT ruce pryč od nájemního bydlení a chce se zaměřovat na ekologickou výstavbu vlastnického bydlení. Nedávno dala společnosti do prodeje 72 nových bytů ve finském stylu v projektu Happi Milánská v Horních Měcholupech.

„Do konce roku plánujeme na trh uvést ještě devětasedmdesát jednotek v další etapě Lappi Hloubětín, zhruba padesát jednotek v novém projektu na Praze 11 a přes 120 bytů na Praze 12. V letošním roce počítáme s celkem 320 byty,“ říká obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová.