skip to main content
Jak být lepší

Chcete být šťastnější? Naordinujte si dvě hodiny týdně v přírodě

„Ví se, že pobyt v přírodě je dobrý pro naše fyzické a psychické zdraví. Do této chvíle jsme ale nevěděli, kolik přesně je ho potřeba,“ říká Mat White, jeden z vedoucích výzkumu

Reklama
, který odhalil, že dvě hodiny týdně v přírodě jsou klíčem k dobré psychické kondici. 

Studie, která analyzovala chování více než 20 tisíc Britů, odhalila, že 120 minut týdně strávených v přírodě má pozitivní dopady na pociťovaný well-being studovaných osob napříč věkovými, etnickými, ekonomickými a zaměstnaneckými skupinami.

Méně než dvě hodiny času stráveného v prostředí zeleně (nebo pláží a moře) na psychickou pohodu vliv nemělo. Nejšťastnější byli ti, kteří v přírodě tráví něco mezi 200 a 300 minutami týdně.

Reklama

Ukázalo se také, že nezáleží na tom, zda účastníci studie pobývali dvě hodiny v přírodě najednou, nebo jestli si návštěvu lesů, parků či pláží v průběhu týdne rozložili. „Většina míst, která lidé navštěvovali, se nacházela v okruhu dvou mil od jejich bydliště. Ukazuje se tedy, že i zeleň v urbánním prostoru má pozitivní účinky,“ doplňuje White.

„Existuje hodně důvodů, proč je čas strávený v přírodě prospěšný. Pomáhá získat náhled na to, co se kolem vás děje, snižuje stres, můžete ho trávit s přáteli nebo rodinou,“ připomíná jeden ze spoluautorů Terry Hartig.

Váš úkol na tento týden je tedy jasný: zařaďte si do svého programu dvě hodiny ve společnosti lesů, vody nebo parků. Uvidíte, že se budete cítit lépe.

Reklama
Reklama