Když Kevina Systroma napadlo vytvořit Instagram, neseděl u monitoru, ale procházel se po plážích v Kalifornii a v Mexiku. Podle průzkumu, který letos v Británii mezi tisíci majiteli úspěšných malých firem provedla společnost Sandler Training, to není neobvyklé. Každý pátý nápad na úspěšný startup lidé vymysleli právě během dovolené.

“V každodenní rutině lidé víc pracují a méně přemýšlí,” říká Bryan Mattimore, autor knihy Idea Stormers: How to Lead and Inspire Creative Breakthroughs. „Dovolená je ale jedním z mála míst nad něčím nerušeně a do hloubky přemýšlet – a vymyslet něco nového,” shrnuje.

Číst si knihu, zkoušet nová jídla a poznávat cizí kulturu opravdu může pomoct. “Nejdůležitější je, aby se člověk otevřel novým myšlenkám. A to se během běžného dne moc nestává,” říká k tomu Jessica Livingston, spoluzakladatelka inkubátoru Y Combinator v Silicon Valley, který pracoval s 630 stratupy včetně Airbnb, Dropboxu a Redditu.

Jak potom nápad z dovolené převést do reálného světa? “Začněte pomalu a testujte ho,” říká Livingston. “Nemusíte tomu hned příliš obětovat. Není potřeba zakládat startup a není třeba vyrábět byznys plán jen proto, abyste viděli, jestli to bude fungovat. Když máte nápad, musíte o něm mluvit s potenciálními zákazníky. “

Zásadní je sledovat, jak na to lidé reagují, a zjistit, jestli by za službu platili. „Hlavní příčinou neúspěchu bývá právě to, že sice vytvoříte něco unikátního, ale nikdo to nechce,” dodává.

Většinu úspěšných startupů vytvářejí lidé s technickým nadáním. Jestli nejste technicky založení, neznamená to, že nemáte šanci, je to ale o dost složitější cesta. Podle Jessiky Livingston asi pět procent podnikatelů z jejího inkubátoru není technicky zdatných, jsou to však odborníci ve svém oboru.

“Se svými startupy ale mívají o dost víc problémů, protože když nemají někoho, kdo by se postaral o technickou stránku věci, software či uživatelské rozhraní, musí vše hledat někde jinde. A to málokdy funguje,” říká.

Odkud vlastně přicházejí skvělé nápady? Kde se vzaly přelomové vize, které změnily historii? Odpovědi najdete v této přednášce v rámci TED Talks – zapnout si můžete i české titulky.