Hypoteční úvěry nadále ztrácejí na své atraktivitě. Zájemci o vlastní bydlení musejí nyní v případě bankovního financování počítat s úroky těsně pod hranicí pěti procent. Sazby navíc v následujících měsících budou ještě stoupat.

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, mapujícího dění u hlavních tuzemských bank, se průměrný úrok u hypoték do osmdesáti procent hodnoty nemovitosti vyšplhal zkraje března na 4,62 procenta p.a.

Průměrná výše sazeb se od počátku roku zvedla už o téměř půl procentního bodu. Ještě loni v květnu se přitom pohybovala kolem 2,4 procenta – přestože tehdy základní sazba České národní banky činila 0,25 procenta, zatímco momentálně je na 4,5 procenta.

Nejvyšší úroky u úvěrů na bydlení s LTV do osmdesáti procent v současnosti nabízejí banky u tříletých fixací, a to v průměru 4,83 procenta p.a. Jednoleté lze získat za průměrnou výši 4,75 procenta, desetileté za 4,35.

Uchazeči o hypotéku na více než osmdesát procent zástavní hodnoty bytu, domu či pozemku si zpravidla připlatí ještě o téměř půl procentního bodu. Přesto experti aktuálně hypotéky s fixací na tři roky doporučují.

„Po této době lze předpokládat, že by úroková sazba v době obnovy hypotéky mohla být nižší než ta aktuálně sjednávaná,“ komentuje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Mezitím lze očekávat, že sazby se budou ještě nějaký čas měnit směrem nahoru. Do konce letošního roku by se – především u kratších fixací na rok či dva – mohly dostat až k šestiprocentní hranici. Důvody? Nezkrotná inflace i dosavadní válka na Ukrajině.

Lze se proto domnívat, že centrální banka koncem měsíce znovu zvýší základní sazby, což by se patrně promítlo i do úroků u hypotečních úvěrů. „Když budeme vycházet z prohlášení zástupců ČNB a z aktuální situace ve světě, je jasné, že sazby nezačnou klesat dříve než na začátku příštího roku,“ tvrdí Sýkora.

„Nejsilnější částí roku tak bude pravděpodobně první čtvrtletí, ve kterém ještě nebudou platit omezující podmínky pro získání hypotéky avizované ČNB,“ doplňuje Vojtěch Prokop z hypotečního tržiště Zaloto.

Zároveň připomíná skutečnost, že od 1. dubna budou platit přísnější pravidla pro získání hypotečních úvěrů. „I proto zatím některé banky sazby tolik nezvyšují, a jiné dokonce přistupují k jejich dočasnému snížení,“ dodává Prokop.

Fincentrum Hypoindex, jehož hodnota nově odráží aktuální průměrnou sazbu u úvěrů do osmdesáti procent hodnoty nemovitosti, dosud ukazoval zpětný pohled na hypotéky sjednané v uplynulém měsíci. S ohledem na často dlouhý proces uzavírání úvěrů to ovšem znamenalo, že vycházel ze sazeb platných před dvěma či třemi měsíci, a neposkytoval tudíž přesný obraz o aktuální situaci na trhu.

Oproti tomu nové pojetí má být podle jeho autorů rychlé, dívat se vpřed a poskytovat informace o podmínkách platných v reálném čase.