Trvalo to jen čtyři dny, aby v pátek v podvečer zahájený dobrovolnický projekt Energii lékařům dokázal do úterního dopoledne vybrat přes jeden a půl milionu korun na energetické balíčky pro vyčerpané zdravotníky. Pomoc covidem postiženým lidem a firmám navíc znovu rozjíždí i crowdfundingový web Hithit.

Tým dobrovolníků vedený Janem Lukačevičem z Akademie věd ČR, který stojí za sbírkou Energii lékařům, na jaře od lidí nashromáždil přes pět milionů korun. Za tyto peníze pak sestavil 66 tisíc balíčků, které rozdělil mezi personál 70 zdravotnických zařízení v celé České republice.

„Reakce veřejnosti, médií a hlavně zdravotníků byly nadšené. Práce to byla náročná, ale potvrdila nám, že každá drobná pomoc, třeba i ve formě energetické tyčinky nebo kávy, se počítá. Zprávy z nemocnic, že jim balíček zlepšil náročnou směnu, byly naším hnacím motorem,“ říká Jan Lukačevič, mladý vědec, kterého Forbes loni vybral do žebříčku 30 pod 30.

Nyní když se situace ve zdravotnictví opět blíží ke kritickému bodu, se Lukačevičův tým rozhodl dodávky zásilek obnovit, na což vybírá peníze prostřednictvím webu Donio. Cílová částka je aktuálně nastavena na tři miliony korun, ale žádný skutečný strop neexistuje. Čím víc peněz veřejnost pošle, tím víc energetických balíčků zdravotníci v následujících týdnech obdrží.

Na projektu, který kromě jiných podpořil například e-shop s potravinami Rohlík.cz Tomáše Čupra, aktuálně pracuje základní tým pětadvaceti lidí. V plánu je jeho rozšíření o zhruba stejný počet pomocníků, kteří budou mít na starost především doručování zásilek.

„Pokud má někdo zájem se zapojit, může se přihlásit přes e-mailovou adresu, která je na našem webu v záložce kontakty,“ vyzývá mluvčí projektu Martina Plesníková.

Rozvážení balíčků v rámci projektu Energii lékařům | Foto Energii lékařům

Znovu pomáhat se rozhodl také tým, který stojí za crowdfundingovým webem Hithit. Spouští tak projekt Antivir 2. „Nesouhlasíme s tvrzením, že podnikatelé jsou neschopní a mají zkrachovat. Někteří mají úspěšné firmy mnoho let a za zavření nemůžou jejich manažerské schopnosti. Zaslouží si pomoc. Od nás i od zákazníků,“ vysvětluje Aleš Burger, jeden ze spolumajitelů Hithitu.

Na jaře se prostřednictvím prvního kola Antiviru dostalo mezi covidem zasažené podnikatele téměř devět milionů korun, což v praxi znamenalo, že lidé díky darovaným penězům nenechali padnout 90 projektů.

Nejúspěšnější byly festival Blavicon a prostor Paralelní Polis.

„Byla to celkem polovina těch, kteří se o jejich přízeň na Hithitu ucházely. Nejúspěšnější byly festival Blavicon a prostor Paralelní Polis. Sta procent cílové částky dosáhli ale i maséři, kavárny, zlatníci, kadeřníci, zooparky, boulderové stěny, kina nebo hudební kluby,“ vyjmenovává Burger.

Mezi ty úspěšné se zařadil i projekt nového brněnského lezeckého centra Hangar, zaměřeného na bouldering, který majitelé otevřeli po čtyřleté výstavbě.

„Vzhledem k šíření koronaviru a nařízení vlády jsme museli 13. března lezeckou stěnu kompletně uzavřít a tím jsme z hodiny na hodinu přišli o všechny naše zákazníky,“ uvedli v žádosti na Hithitu majitelé centra. Výsledek účasti ve sbírce byl takový, že se nejen podařilo vybrat cílovou částku 400 tisíc korun, ale ještě ji o 75 tisíc překonat.

Aby taková pomoc byla co nejrychlejší, Hithit u projektů spojených s koronavirem zájemcům nabízí přednostní vyřízení projektu a jeho spuštění do čtyřiadvaceti hodin, nižší cílovou částku, která může být už pět tisíc korun, nebo zákaznickou podporu při přípravě a spuštění projektu.

„V této chvíli jsme schválili prvních šest projektů z oblasti gastronomie, fitness nebo zábavního průmyslu, které jen čekají na spuštění. Budeme jim držet palce, aby uspěly a získaly tak alespoň nějaké peníze na provoz a živobytí,“ říká Aleš Burger.