skip to main content

Chcete se vyhnout návalu turistů? Zkuste tato evropská města

Před sebou máte ještě půlku prázdnin a přemýšlíte, jaké místo navštívit, abyste se nemuseli prodírat davy turistů?

Ať už chcete na sever nebo na jih, máme pro vás šest tipů.

Malmö, Švédsko

V tomhle městě najdete jednu z nejlepších galerií současného umění v Evropě – Moderna Museet Malmö. A pokud vám tahle dávka kultury nestačí, hrad Malmöhus je domovem několika dalších menších muzeí s regionálním zaměřením.

Místní gastro scéna úspěšně soupeří s hlavním městem a vám by rozhodně neměl uniknout podnik Bloom in the Park a jejich koncept „no menu“, kdy vám podle dostupnosti, dne a nálady naservírují to nejlepší, co právě mají.

Orange, Francie

Kromě antického divadla a malých kaváren si rozhodně nenechte ujít jeden z nejoblíbenějších trhů v celé Provence.

Ten se koná každý čtvrtek, kdy si na tři sta stánkařů přivlastní ulice a náměstí v centru města a nabídnou vám to nejlepší od potravin až po keramiku. Rozhodně zkuste regionální ovoce a zeleninu, konkrétně hrozny, lilek, zelené fazole nebo meruňky. Domů si odvezte místní olivový volej a sladké muškátové víno.

Bologna, Itálie

Hodinu cesty z Benátek a půl hodiny z Florencie leží Bologna, ve které si stejně jako v Orange, užijte místní trhy. Nové i vintage kousky oblečení koupíte v pátek a v sobotu na trhu na náměstí Piazza 8 Agosto, čerstvou zeleninu ovoce, sýr a maso zase na trhu Mercato delle Erbe a na starém trhu blízko náměstí Piazza Maggiore si kupte oběd. Ten si vezměte s sebou do restaurace Osteria del sole. V té servírují jen víno a pivo a jsou zvyklí, když si přinesete jídlo s sebou – restaurace je tak skvělým místem na seznámení s místními.

Reklama

Anglie, Norwich

Staré pořekadlo říká, že má Norwich hospodu na každý den v roce a kostel na každou neděli. Něco na tom určitě bude, středověká architektura v podobě katedrál a pitoreskních domů je jedna z nejbohatších v Anglii a podnik Adam and Eve by měl být zase nejstarší putykou v zemi (datuje se do roku 1294).

A pokud chcete dát na Instagram něco jiného než památky a pivo, zajděte si na něco sladkého do Figbaru. Nabídku sladkostí tady mění každý den a zakládají si na tom, že je každý kousek uměním, jako třeba jejich Tea ‘n’ Toast z earl grey creme brûlée, citrónového tvarohu, zmrzliny s příchutí tmavého chleba a ozdobeného opečenými skořicovými cornflaky.

Trondheim, Norsko

Tohle město najdete na stejnojmenném fjordu a je třetím největším norským městem. Mezi dvě stě tisíci obyvateli si tady ale rozhodně své místo najdete. Nejznámější památkou je tady katedrála Nidaros a snad ještě více impresivní než tahle budova je výhled přes řeku Nidelva. Trondheim je mimo jiné známý svými vynikajícími minipivovary, populárním místem, kde začít, je například Den Gode Nabo.

Bern, Švýcarsko

V Bernu si každý najde to své. Například málokdo ví, že tady dva roky žil Albert Einstein a že jeho obydlí zrenovovali do původní podoby, které najdete na jedné z nejšarmantnějších ulic – Kramgasse. Více jak čtyři tisíce maleb švýcarského malíře Paula Kleeho na vás zase čekají v muzeu Paul Klee Zentrum od známého italského architekta Renza Piana. Přírodu si užijte u řeky Aara (a půjčte si třeba paddleboardy) nebo si vyšlápněte na horu Gurten, ze které budete mít výhled na celé město.