Podle rok starých údajů bylo v Česku 11 tisíc hostitelů na americké platformě Airbnb, kteří ubytovali přes milion hostů. Aktuální čísla ovšem budou určitě o něco vyšší. Jen hrstka z tisíců míst, kde se můžete ubytovat, ovšem generuje zvýšený zájem mezi turisty.

Tady je 10 nejoblíbenějších, jak je redakci Forbesu poskytla přímo sanfranciská centrála Airbnb.

Větrný mlýn u Děčína

V romantické přírodě nedaleko německých hranic leží bývalý větrný mlýn, který ubytuje až devět hostů a nabízí stylový interiér s krbem a starožitným nábytkem. V prvním patře je kuchyň, ve druhém společenská místnost a ve třetím tři ložnice.

Apartmán pod Kokořínem

Doslova pod středověkým hradem Kokořín se nachází apartmán s kapacitou ubytování pro 16 osob. Je to sem jen necelou hodinu jízdy autem z Prahy, a když se tady ubytujete, můžete si udělat výlet k dalším zajímavým místům Máchova kraje: na Bezděz, hrad Houska nebo k Máchovu jezeru.

Zámek u Kutné Hory

Jen pět kilometrů od Kutné Hory najdete renesanční zámeček s vodním příkopem a rozlehlou zahradou. Pod historickou klenbou se nachází nově vybavený apartmán, který nabízí možnost ubytování pro dva, ale i pro velkou skupinu (celkem je tu sedm ložnic) v komfortu, jak se sluší a patří na rok 2019.

Strážní věž v Krumlově

Tenhle bastion neboli strážní věž vznikl v roce 1505 a byl součástí městského opevnění Českého Krumlova. Dnes si ho můžete pronajmout a nocovat jen nějakých 200 metrů od místního zámku. Věž byla v roce 2016 kompletně zrekonstruována a nabízí celkem tři ložnice a soukromou terasu.

Pastýřská maringotka

Tohle místo je stranou od cestovního ruchu, na turisty neobjevené straně Šumavy. Pod vrchem Boubín je dřevem obložená maringotka s dvojpostelí, palandou a rozkládací válendou. Pokud se budete potřebovat zchladit, na pozemku je i koupací jezírko s přírodní vodou.

Bývalé nádraží ve Zbirohu

Od roku 2012 u tohoto nádraží nezastavují vlaky, zato se tu rádi zastaví nocležníci přes Airbnb. Nádražní budova z roku 1913, kterou odkoupil australský majitel, je nejenom vláčková romantika na trati 170 do Plzně, ale i skvělá základna na výlety. Kousek odsud jsou totiž hrady Točník, Žebrák a samozřejmě Zbiroh.

Ateliér v centru

Jeden ze dvou zástupců hlavního města v TOP 10. Tenhle stylový apartmán leží pro turisty na geniálním místě, jen minutu chůze od Staroměstského náměstí. Na 100 metrech čtverečních jsou dvě ložnice a velký obývák.

Jurta u Karlových Varů

Na rozhraní Plzeňského a Karlovarského kraje, u obce Žlutice, si můžete dopřát zajímavý relax v jurtě. Vnitřní prostor je tak akorát – 28 metrů čtverečních – a nabízí základní vybavení: malou kuchyň s ledničkou a elektrickým vařičem, dvě dvojpostele a pěkná malá kamna, kdyby vám vzájemné objetí za chladných nocí k zahřátí nestačilo. (P. S. Na záchod a do koupelny budete muset 30 metrů za jurtu.)

Designový hausbót na Vltavě

Port X je možná úplně nejznámější a nejpopulárnější místo na českém Airbnb – designový hausbót na Vltavě, v zátoce u Libeňského mostu. Architekti SAD stvořili stylový prostor plný technologických vychytávek a pohodlí, navíc s příjemnou plovoucí terasou.

Věstonická Moruše

Na stropě fragmenty fresek ze 17. století, pod nohama původní dřevěná podlaha. Apartmán na jižní Moravě kombinuje starožitné autentické kusy vybavení s modernou a je jen kousek od vodní nádrže Nové Mlýny. Vinařská romantika na dosah ruky.